You are currently viewing Co należy wiedzieć przed podróżą do Hongkongu
Co należy wiedzieć przed podróżą do Hongkongu

Co należy wiedzieć przed podróżą do Hongkongu

Informacje aktualne od dnia: 10.02.2023r,

Przed podróżą do Hongkongu należy wypełnic prosty elektroniczny formularz: https://www.chp.gov.hk/hdf/. Wygenerowany kod QR (zielony) przechowujemy w telefonie. Należy zrobić zrzut ekranu tzw. screenshot. 

Wcześniej powinniśmy zrobić 5 minutowy test antygenowy RAT (ważny 24 godziny). Test kupić można w każdej aptece za 20 zł, zapewne też na lotnisku. Zdjęcie testu (znowu screenshot) także przechowujemy w telefonie. Po przylocie zaleca się dobrowolne testy antygenowe RAT. Nie ma jednak obowiązku zgłaszania wyników, nie ma też kwarantanny dla osób zakażomych. Nawet jeśli będziemy zakażeni, nadal swobodnie będziemy mogli podróżować. Praktycznie te testy dobrowolne robimy dla spokoju, by w przypadku niepokojących objawów wiedzieć czy musimy udać się do lekarza. 

Nie zaszkodzi zakupić przed podróżą medyczne ubezpieczenie, tak na wszelki wypadek, szczególnie że publiczne szpitale w Hongkongu są bardzo drogie (w razie kłopotów należy udać się do najbliższego prywatnego szpitala).

Nadal obowiązując maseczki w mieście, obowiązek ich noszenia zostanie zniesiony z końcem lutego/marca, co już zostało oficjalnie zapowiedziane.

Zniesione zostały wszystkie restrykcje wjazdowe dla podróżnych udających się do Makau.

Nie ma już kwarantanny dla turystów udających się do Chin. Klikudniową wizę do Shenzhen otrzymamy na przejściu w Lo Wu. Przed podróżą do Chin należy zrobić test PCR. Test odpłatny) można zrobić w wielu punktach medycznych w Hongkongu.
Ważne!!! Od 1 lutego obowiązuje zakaz sprzedaży, sprowadzania/przywozu, posiadania olejków CBD. Posiadanie olejów CBD może zagrożone jest karą do siedmiu lat i grzywną w wysokości 1 miliona HKD (550 tyś. zł). Zakazane są także papierosy elektroniczne. 

Jako, że restrykcje związane z Covid-19 zniesiono stosunkowo niedawno, Hongkong jeszcze nie obudził się z covidowego letargu i stąd niektóre atrakcje typowo turystyczne jak ladies market nadal nie ożyły. Miasto fukcjonuje jednak względnie normalnie.

Błażej