Koniec kwarantanny w Hongkongu!!!

Nareszcie! Koniec kwarantanny w Hongkongu. Ale dopiero od 26-go września. To o ponad miesiąc wcześniej niż wszyscy przewidywali. Zamiast wcześniejszych 7+7 i jeszcze obowiązujących 3+4 (3 dni kwarantanny hotelowej i 4 dni samoobserwacji), od 26 września będziemy mieli 0+3 czyli 0 kwarantanny i 3 dni samoobserwacji.

Choć diabeł tkwi w szczegółach. Ale punkt po punkcie!

  1. Przed lotem do Hongkongu nie będziemy musieli wykonywać kosztownego testu PCR. Wystarczy tani test antygenowy (RAT) wykonany 24 godziny przed lotem. Tu przed wykonaniem testu dobrze będzie mazakiem wpisać swoje imię i nazwisko na teście, datę i zrobić zdjęcie. To zdjęcie trzeba będzie okazać na lotnisku.
  2. Po przylocie test PCR na lotnisku (możliwe, że jednocześnie będzie wykonywany test antygenowy) i nie czekająć na wyniki testu i po zainstalowaniu aplikacji Leave Home Safe, będziemy mogli udać się do hotelu.
  3. Dzień przylotu to szień 0. Samoobserwacja 3 dni czyli następnego dnia możemy już podróżować, zwiedzać ale … i to ten diabeł, nie będziemy mogli jeść posiłków w restauracjach. Nasza aplikacja Leave Home Safe pokazywać będzie pomarańczowy kod QR a ten nie pozwoli nam na spożywanie posiłków w restauracjach. Pozostaną pewnie restauracji hotelowe, room service i sklepy lub jedzenie na wynos. Każda restauracja oferuje jedzenie na wynos.
  4. Dnia 1 naszej samoobserwacji powinniśmy otrzymać już wynik testu PCR i jeśli jest negatywny to kontynuujemy nasze zwiedzanie. Jeśli pozytywny to nasz kod w telefonie zmieni się na czerwony i niestety albo będziemy musieli pozostać w naszym hotelu, już bez możliwości wychodzenia do czasu uzyskania testu negatywnego RAT dnia 6 i 7 (od przylotu czy zakażenia?), lub przetransportowani zostaniemy do specjalnego hotelu dla zakażonych.
  5. Dnia 2/4/ i 6 naszego pobytu powinniśmy wykonać test PCR udając się do wyznaczonych miejsc, na ogół są to tzw. community centers. Dodatkowo codziennie od dnia 1 do 7 testy antygenowe RAT. Jeśli negatywny to OK, jeśli pozotywny to jak wyżej.
  6. Dnia 3 otrzymamy wynik testu PCR i jeśli był negatywny to następnego dnia o 9 rano nasz kod QR w telefonie zmieni się na niebieski i będziemy mogli już udać się do restauracji.
  7.  Ważne, szczepienia. Raczej (99%) 2 szczepionki ale szczepionka przypominająca chyba też będzie tutaj istotna. Ale to okaże się w najbliższych paru dniach.
Podsumowując, to jeszcze nie czas na przylot do Hongkongu i zwiedzanie. Za dużo kłopotów. Natomiast to dobry początek. Sądzę, że już za miesiąc, może 2 rząd Hongkongu odsapi od testów PCR dnia 2/3 i 4 i może zezwoli też na spożywanie posiłków w restauracjach jeśli nasz kod jest pomarańczowy/amber.
Nie należy się stąd stresować i poczekać do wiosny. Będzie lepiej!