Wycieczki do Hongkongu i Makau 2023

Informacje aktualne na dzień 20.01.2023

  1. Przed lotem do Hongkongu należy wypełnic elektroniczny formularz: https://www.chp.gov.hk/hdf/. Szczepienia (min. 2 dawki) obowiązkowe. Po wypełieniu formularza najlepiej zrobić screenshot kodu QR lub go wydrukować. Kod powinien być niebieski. Jeśli otrzymamy kod czerwony, który nie zezwala nam na wejście na pokład samolotu a wypełniliśmy deklarację poprawnie to najprawdopodonie pojawił się jakiś błąd i sugeruję raz jeszcze wypełnić formularz niczego nie pomijając. Deklaracja jest prosta i wypełnienie jej zajmuje kilka minut. Lepiej jednak zrobić to spokojnie w domu.
  2. Test antygenowy RAT ważny jest 24 godziny, PCR 48 godzin. Wystarczy jednak zrobić 5-minutowy RAT w przeddzień wylotu. Zdjęcia przechowujemy w telefonie.
  3. Po przylocie należy okazać dowód szczepienia (min. 2 dawki) w j. angielskim, oraz wspomniany kod QR.
  4. Kierujemy się następnie do kontroli paszportowej (prawdopodobnie oddzielna kolejka dla rezydentów Hongkongu i turystów) oraz po odbiór bagażu.
  5. Po przylocie obowiązkowe testy antygenowe RAT, zgłaszając za każdym razem wyniki online do Departamentu Zdrowia. Testy zakupimy bez problemu w wielu sklepach. Zdjęcia wyników testu należy przechowywać w telefonie.
  6. W przypadku zakażenia powinniśmy poddać się 5-dniowej kwarantannie w hotelu, choć od nas wyłącznie zależy jakie informacje przekażemy do Departamentu Zdrowia.  UWAGA! Kwarantanna zostanie zniesiona 30.01.2023r. Nawet jeśli będziemy zakażeni nie będziemy poddani kwarantannie.
  7. Nadal obowiązując maseczki w mieście i obowiązek ich noszenia zostanie prawdopodobnie zniesiony z końcem stycznia.
  8. Zniesione zostały wszystkie restrykcje wjazdowe dla podróżnych udających się do Makau.
  9. Od 8 stycznia nie będzie już kwarantanny dla turystów udających się do Chin. Z uwagi jednak na dużą liczbę zakażeń w Chinach, problemy z lekami, przepełnione szpitale, ewentualny wyjazd do Chin należy dobrze przemyśleć. Przed wyjazdem do Chin należy zrobić test PCR oraz zarejestrować swój wyjazd (limit 60 tyś. dziennie) na specjalnej stronie.