Plan zwiedzania Hongkongu i Makau

Na ogół odbieram turystów z hotelu o 10-11 rano. Udajemy się na początek na promenadę w Tsim Sha Tsui, wcześniej mogę pomóc wymienić w dobrym kantorze pieniądze (kurs wymiany 1 USD = 7,8 HKD przec.) i zakupić kartę na przejazdy Octopus, kartę SIM etc. W trakcie zwiedzania miasta mówię dużo o historii powstania Hongkongu oraz aktualnejj sytuacji politycznej i ekonomicznej. Turystom, którzy sami chcą pojechać do np. Makau pomagam w ułożeniu planu zwiedzania itp. Jeśli ktoś chce kupić chińską herbatę, możemy wstąpić po drodze do sklepu z herbatą. Około godziny 14-15:00 powinniśmy zjeść lunch.

Plan 1: Wyspa Hongkong i półwysep Kowloon

W zależności od tempa zwiedzania, w ciągu 7-8 godzin zobaczycie najważniejsze miejsca na wyspie Hongkong i półwyspie Kowloon jak: Tamar (siedziba parlamentu i rządu Hongkongu), Tai Kwun (kolonialne więzienie, policja, sąd obecnie centrum kulturalne), SoHo (zachodnie puby i restauracje, Hollywood Road (ulica z antykami), schody ruchome Central-Mid Level Escalators, Former French Mission Buiding, Plac Statui, anglikańska Katedrę Św. Jana, Hong Kong Park, Causeway Bay i Times Square, promenadę Tsim Sha Tsui, taras widokowy The Peak. Na życzenie Aberdeen. Podróżować będziemy promem Star Ferry, piętrowym tramwajem, metrem, autobusem i kolejką linową. 

Plan 2: Wyspa Lantau

Metrem lub mini busikiem jedziemy do Tung Chung. W dzielnicy Tung Chung (wyspa Lantau) znajduje się stacja kolejki linowej Ngong Ping 360. Kolejką udajemy się do wioski Ngong Ping i słynnego na świecie posągu Wielkiego Buddy. Zwiedzamy Ngong Ping, posąg Buddy oraz klasztor buddyjski Po Lin. Z Ngong Ping autobusem jedziemy do wioski rybackiej na palach Tai O. W klasztorze jemy lunch wegetariański. Lunch możemy także zjeść w Tai O (lokalna kuchnia grupy etnicznej Tanka). Czas zwiedzania wyspy Lantau – przec. 6 do 7 godzin. Po zakończeniu zwiedzania turyści mogą pozostać w ogromnym (właśnie znacznie rozbudowanym) outlecie mieszczącym się przy metrze Tung Chung, zrobić zakupy, zjeść lunch etc. i sami powrócić do hotelu, korzystając ze wskazówek przewodnika. Przed rozpoczęciem zwiedzania wyspy Lantau, możemy zahaczyć o wyspę Ma Wan, na której znajduje się Arka Noego.

Plan 3: Makau

Venetian, Parisian, Grand Lisboa, Wynn Palace, MGM, Galaxy… Oczywiście kasyna, nie są głównym celem wycieczki do Makau. Kasyna na pewno urzekną nas swoim bogactwem i przepychem, jednak to spacer romantycznymi uliczkami wysp Taipa, Coloane oraz Makau, sprawi nam najwięcej radości.
Zwiedzanie Makau rozpoczynamy od kasyn (Taipa) lub od starówki (półwysep Makau), w zależności od Waszych preferencji. W trakcie zwiedzanie zobaczymy najważniejsze turystyczne i historyczne miejsca jak: Senado Square, Ruiny Kościoła Św. Pawła, Fortress Hill, Grand Lisboa, Happiness Street, Świątynia A-Ma, Penha Hill, Guia Hill (na życzenie), Taipa Village oraz kasyna jak: Venetian, Parisian, Wynn Palace, Galaxy. Czas zwiedzania (licząc od wyjścia z hotelu) do powrotu – 10-12 godzin.

Plan 4: Cheung Chau

Na wyspę Cheung Chau dostaniemy się promem z Central (40-50 minut). Trudno opisać w kilku zdaniach urok tej wyspy. Bez wątpienia to najbardziej urokliwa wyspa w całym Hongkongu. Na wyspę warto popłynąć by poszwędać się. Pójść na jedną plażę, na drugą, pospacerować nabrzeżem, wspiąć się na górę (piękna panorama wyspy). Na wyspie Cheung Chau popularne jest jedzenie uliczne. Kulki rybne na patyku etc. Na lunch można przysiąść w jednym z otwartych barów-restauracji przy głównej ulicy i zjeść owoce morza (dość tanio). By wybrać się na Cheung Chau nie potrzebujesz przewodnika, jeśli jednak chcesz mogę na tę wyspę pojechać z Tobą/Wami. Wraz z podróżą na zwiedzanie Cheung Chau powinniśmy przeznaczyć ok 5 godzin. Maksymalnie 6.