Gotówka do deklaracji

  • Post category:Blog
  • Post comments:0 Comments

Od 16 lipca zmieni się prawo w Hongkongu i konieczna będzie deklaracja pisemna gotówki przywożonej do Hongkongu o wartości powyżej 120 tyś dolarów (ok 55 tyś złotych a 15,290 USD)). Przywóz kosztowności jak i wywóz gotówki nadal pozostanie poza kontrolą.

Do dnia dzisiejszego nie ma limitu wielkości/wysokości gotówki wwożonej do Hongkongu i wywożonej z miasta. Zmiana zatwierdzona przez Radę Ustawodawczą Hongkongu, podyktowana jest walką z terroryzmem i praniem brudnych pięniedzy. Jeśli więc zdarzy nam się mieć upchnięte w kieszeniach garnituru lub w walizce pieniądze, powyżej wspomnianych 120 tyś. HKD, trzeba będzie ją zgłosić. I tylko tyle. Nikt nam na granicy pięniędzy naszych nie odbierze, wystarczy prosta pisemna deklaracja.

Podróżny, który roztargnieniu nie dokona wspomnianego wyżej zgłoszenia, to w pierwszych miesiącach funkcjonowania nowego prawa, zapłaci nie więcej niż 2 tyś dolarów hongkońskich karę (1 tyś zł). Kary, nawet do 500 tyś HKD (ponad 250 tyś zł) i 2 lata więzienia czekać będą głównie na recydywistów.

Przestrzegania nowego prawa pilnować będę 4 zakupione i wytrenowane w Wielkiej Brytanii labradory. Ten pies czuje zapach gotówki w powietrzu i to dosłownie. Koszt zakupu jednego psa wyniósł 140 tyś HKD (67 tyś zł).