You are currently viewing Przed podróżą do Hongkongu…

Przed podróżą do Hongkongu…

  • Post category:Wycieczki

Kilka porad dla wszystkich wycieczowiczów planujących podróż do Hongkongu i Makau:

  1. Przed przylotem musimy wypełnić w samolocie lub po wylądowaniu tzw. Arrival Card. Tu wystarczy podać podstawowe informacje związane z naszą podróżą, którą wraz z paszportem przekazujemy urzędnikowi immigracyjnemu. Kopię Arrival Card powinniśmy trzymać w paszporcie. Gdy ją zgubimy to zawsze możemy wypełnić nową opuszczając Hongkong. Arrival Cards nie musimy wypełniać przed podróżą do Makau.
  2. Nie szukajmy za wszelką cenę ulicznego jedzenia (street food), gdyż nie jest ono w Hongkongu popularne (za wyjątkiem niektórych wysp). Często najlepsze restauracje znajdziemy w centrach handlowych.
  3. Nawet jeśli nie jesteśmy głodni, o godzinie 14-15:00 lokalnego czasu powinniśmy zjeść lunch. Długa podróż i jet lag zaburzają uczucie głodu, naturalne potrzeby organizmu a zjeść musimy by mieć siły na zwiedzanie.
  4. Nie wszyscy wróciło jeszcze do normalności po pandemii i na przykład o 21:30 często już nic nie zjemy… Restauracje się zamykają. Dobrze zaplanować kolację w restauracji na 19-20:00, ostatecznie 21:00.
  5. Przed rezerwacją hotelu sprawdźmy odległość hotelu do stacji metra. Kilkuminotowy spacer do metra do standard, 15-20 minutowy to spora niedogodność.
  6. Jeśli nie jesteś turystą budżetowym – nie wahaj się skorzystać z pociągu Airport Express. To duża wygoda i oszczędność czasu, szczególnie gdy hotel położony jest w pobliżu stacji pociągu Airport Express. 
  7. Po przylocie do Hongkongu – wyśpij się! Dobrze odespać podróż i pierwszy dzień pobytu w Hongkongu przeznaczyć na akomodację. Na luzie poszwędać się po okolicy.
  8. Dużo dobrych hoteli blisko słynnej  promenady Aleja Gwiazd jest w dzielnicy Tsim Sha Tsui (połwysep Kowloon).  
  9.  Choć od 23-grudnia 2023r.  można już płacić za przejazdy metrem (MTR), także autobusami i tramwajami karami kredytowymi to bezpieczniej podróżując powinniśmy mieć z sobą kartę Octopus. Bramki w metrze akceptować na początku będą tylko karty Visa a czytniki w autobusach co zauważyłem są nie zawsze aktywne. Kartę Octopus kupimy za gotówkę na każdej stacji metra w okienku Customer Service.
  10. Maseczek w Hongkongu i Makau nosić już nie trzeba, choć nadal sporo mieszkańców je nosi. Szczególnie w pociągam metra, w godzinach szczytu, można maseczkę założyć by poczuć się choćby bardziej komfortowo.
  11. Jeśli zachorujemy i mamy ubezpieczenie – udajmy się do szpitala prywatnego jak np. Baptist Hospital w Kowloon Tong. Kolejki na ogół nie są duże, lekarze mówią po angielsku, duża za wizytę nie zapłacimy (podobnie jak w Polsce u lekarza prywatnego) i od razu w przyszpitalnej aptece otrzymamy leki. Szpital wystawi rachunek w języku angielskim.
  12. Zarówno w Hongkongu jak i Makau bez ograniczeń działa Faebook i Google. 
  13. Kupując kartę SIM (są różne do wyboru) należy ją zarejestrować. Proces trwa kilka minut. Jeśli udamy się na przykład do Chunking Mansion to sprzedający po okazaniu paszportu kartę nam w telefonie wymieni i zarejestruje.
  14. Jeśli planujemy kilkudniowy pobyt w Hongkongu, nie rezerwujmy hotelu w Shenzhen tylko dlatego, że taniej. Pomiędzy Hongkongiem a Chinami nadal jest granica i to już komplikuje wszystko.O ile do Hongkongu nie potrzebujemy wizy to już konieczna ona jest do Chin a to znaczny koszt i duży problem.
  15. Makau jest fantastyczne ale czy na pewno warto turystycznie spędzić tam tydzień? Osobiście polecam kilka dni w Hongkongu i jednodniową wizytę w Makau. 2-3 dni na Makau, jeśli ktoś ma dużo czasu ekstra, ale więcej? Chyba, że ktoś planuje dużo czasu spędzać w kasynach….
  16. Jeśli udajesz się z lotniska w Hongkongu prosto do Makau sprawdź nowę połączenie autobusowe: https://www.macauhkairportbus.com/service.php
  17. Do Makau z lotniska w Hongkongu udasz się także promem (jest ich niestety nadal mało) lub najpierw autobusem (shuttle bus) B4 do Hong Kong Zhuhai Macao Bridge i dalej już do Makau. Oczywiście nie tak od razu, gdyż najpierw trzeba będzie opuścić Hongkong, kupić bilet na autobus do Makau i przekroczyć po przyjeździe do Makau granicę. 
  18.  Jeśli chcesz skorzystać z usług przewodnika, moja stawka godzinowa (grupa 1-5) wynosi od stycznia 2024r. 30 USD. Jeśli zwiedzanie zajmie nam 6 godzin to turyści zapłacą za moje usługi 180 USD. Na Makau musimy poświęcić średnio 10 godzin z dojazdem. Turyści pokryć muszą także koszt biletów do Makau dla przewodnika, bilety na dżonkę Aqualuna  i taras widokowy The Peak i The Peak Tram.
  19. Pieniądze najlepiej rozmienić w Tsim Sha Tsui w Chungking Mansion. Kurs 1 USD do 1 HKD powinien wynosić 7,77 lub 7,78. W Chunking Mansion kupisz także karty SIM.
  20. Po przylocie na lotnisku możesz w automacie kupić kartę Octopus, możesz ją także zakupić na stacji metra MTR czy w sklepach 7-11/Circle K (teoretycznie). 

  21.