Jumbo

Aberdeen – nazwane na cześć 4. hrabiego (earla) Aberdeen, George’a Hamilton-Gordon, ministra wojny i kolonii oraz premiera Wielkiej Brytanii (1852-1855). W lokalnym języku Aberdeen to po prostu „mały Hongkong” (Heung Gong Tsai). Aberdeen, a dokładnie zatokę w Aberdeen, zamieszkiwała jeszcze do niedawna grupa etniczna Tanka (zwana także cyganami morskimi), która dopiero na początku XX wieku otrzymała prawo osiedlenia na lądzie.

O ile Tanka coraz mniej w Aberdeen to bez wątpienia nadal dużą atrakcją jest pływająca restauracja Jumbo.

Pierwsze dwie pływające restauracje Tai Pak i Sea Palace, zostały otwarte w Aberdeen Typhoon Shelter jeszcze na początku lat 50-tych.
Dwadzieścia lat później Stanley Ho (ten od kasyn w Makau) założył Aberdeen Restaurant Enterpises Limited celem zbudowania największej na świecie pływającej restauracji.

Wystrój restauracji wzorowano na dworze królewskim dynastii Ming. Koszt przedsięwzięcia wyniósł 30 mln dolarów a jej otwarcie w 1976 r. odbiło się szerokim echem w Hongkongu.
Serwowano darmowe jedzenie i drinki dla zaproszonych gości oraz publiczności. Wkrótce Jumbo stało się jedną z atrakcji turystycznych Hongkongu. W 1982r. Aberdeen Restaurant Enterpises Limited zakupiło Sea Palace i zmieniło jego nazwę na Jumbo Palace, a w 1987 r. firma Stanleya Ho przejęła także Tai Pak i od tej pory kompleks pływających restauracji nazwano Jumbo Kingdom. W dzień matki w 1994 r. Jumbo Kingdom pobiło rekord w ilości obsłużonych gości, a było ich aż 11 523.

Tu stołowały się takie sławy jak Królowa Elżbieta, Tom Cruise czy John Wayne. Nie tylko owoce morza serwuje restauracja. W menu znajdą się i przysmaki kantońskie i popularny dim sum.