Kierowca nie może zasnąć w autobusie!

Autobusy w Hongkongu wkrótce będą wyposażone w systemy przeciwsenne – oraz szereg innych środków bezpieczeństwa nie pozwalających na zamknięcie oczu kierowcy w czasie prowadzenia pojazdu.
System został zaprojektowany, aby wykrywać poziom czujności kierowcy za pomocą oprogramowania do rozpoznawania twarzy – i wysyła ostrzeżenie, jeśli kierowca utnie sobie drzemkę.

Największa w mieście firma autobusowa, Kowloon Motor Bus (KMB), poinformowała w sobotę, że testy urządzeń przeciwsennych w 16 autobusach są już w końcowej fazie. Środki zapobiegające zapadnięciu w sen, zostały wprowadzone  po tym, jak autobus KMB rozbił się w Tai Po w lutym, zabijając 19 osób. Wypadek ten były jedną z największych katastrof drogowych w Hongkongu.

Firma autobusowa KMB wyposażyła do tej pory około 160 autobusów w elektroniczny system stabilizacji, a urządzenia ograniczające prędkość jazdy mają przybyć do Hongkongu w sierpniu. KMB zatrudniła także 100 nowych kierowców, zapowiedziała również zmniejszenie maksymalnej ilości godzin pracy kierowcy z 14 do 12 (z obowiązkową 3 godzinną przerwą w trakcie).

W piątek pozostali operatorzy autobusowi Citybus i New World First Bus ogłosili, że pierwszye pojazdy z zainstalowanym elektronicznym programem stabilności i systemem ograniczającym prędkość przybyły juz do Hongkongu. Każde miejsce w autobusie będzie także wyposażone w pas bezpieczeństwa.