Olympic Trail Lantau Island

Trasa hikingowa Olympic Trail lub Olympic Green prowadzi z Tung Chung do Mui Wo (oba miejsca na wyspie Lantau). Nazwana w 2008 roku na cześć igrzysk olimpijskich w Pekinie. Zapewne jakiś gorliwy urzędnik chciał się podlizać byłemu szefowi rządu Hongkongu Donaldowi Tsang, wstawiając kilka ohydnie wyglądających tabliczek z nazwą trasy, oraz remontując jej niewielką cześć, wylewając w kilku miejscach drogi beton i wstawiając latarnie przy końcu trasy w Mui Wo.

Sam Donald Tsang zresztą uczestniczył w otwarciu trasy w Pak Wong Village. Przyjechał rządową bryką, wygłosił przemówienie, wypił szampana, po czym kierowca odwiózł go do domu.

Trasa zaczyna się wyzwaniem. Wysiadając na stacji metra w Tung Chung kierujemy się w stronę zatoki Tung Chung (Tung Chung Bay), mijając po lewej osiedle mieszkaniowe Caribbean Coast. Po kilkudziesięciu minutach spaceru poboczem ruchliwej ulicy, należy wejść na zbocze góry (brak jakichkolwiek oznaczeń), przedzierając się dobre 10 minut przez kępy krzewów by dostać się na kamienistą ścieżkę prowadzącą do zatoki Tai Ho Wan. Stamtąd mijając wspomnianą wioskę Pak Wong idziemy już prostą drogą do Mui Wo.

Najlepiej byłoby zacząć spacer od wioski Pak Wong, lecz tam zawiezie nas wyłącznie taksówka (ewentualnie autobus ale kursuje raz na godzinę i przystanek znaleźć trudno), o czym przy otwarciu zapewne Donaldowi nikt nie wspomniał i dlatego wszyscy lub większość rozpoczyna hiking od stacji metra w Tung Chung.

Trasa liczy blisko 11 kilometrów i jest dość męcząca, lecz o to przecież w hikingu chodzi. Po drodze mijamy kilka zapomnianych przez Boga wiosek i opuszczone pola uprawne. Blisko Mui Wo przechodzić będziemy obok dawnej kopalni srebra (Silvermine Cave), obecnie zamurowanej. Koniec trasy – przystań promowa w Mui Wo. I albo promem prosto na główną wyspę Hongkong lub autobusem do Tung Chung. Lecz wcześniej nie zaszkodzi gdzieś usiąść, ugasić dużym piwem pragnienie i zjeść dużą miskę noodles.

Zobacz galerię zdjęć na Flickr

Wycieczka odbyła się 16 marca 2014r.