Plac Statui, Hongkong

 

Plac Statui, ang. Statue Square – plac na wyspie Hongkong z posągami angielskich królów i książąt, stworzony na gruntach odzyskanych od morza w trakcie drugiej fazy programu Praya Reclamation Scheme (1890-1904), przez Hong Kong Land (spółka Sir Catchick Paul Chater oraz James Johnstone Keswick). Początkowa nazwa placu – “Plac Królewski” (Royal Square), związana była z zamówieniem staui Królowej Wiktorii na Złoty Jubileusz panowania (50 rocznica) w 1887 roku. Pomysłodawcą placu ze statuami był Sir Catchick Paul Chater.

W trakcie II Wojny Światowej posągi angielskich władców wraz z dwoma lwami z frontu banku HSBC, japońscy okupanci wywieźli do Japonii na przetopienie. Po zakończeniu wojny kilka statui poowróciło do Hongkongu. Statua Królowej Wiktorii po renowacji trafiła do nowoutworzonego parku w Causeway Bay, zwanego obecnie Park Wiktorii (Victoria Park).

Wykaz statui w Hongkongu (Plac Statui oraz Hong Kong Botanical and Zoological Garden).

1. Statua Sir Henry May, 15-go Gubernatora Hongkongu, odsłonięta 3 maja 1923r. Statua nie została odnaleziona.

2. Statua Królowej Aleksandry Duńskiej (Queen Alexandra), dotacja publiczna, oddsłonięta przez gubernatora Sir Frederick Lugard, 25 listopada 1909 roku. Statua nie została odnaleziona.

3. Statua Edwarda VII, ufundowana przez Catchick Paul Chater, odsłonięta przez Księcia Connaught 6 lutego 1907 roku. Statua nie została odnaleziona.

4. Statua Królowej Wiktorii z pawilonem, odsłonięta 28 maja 1896 roku. Obecnie w Victoria Park. Statua została odnaleziona bardzo zniszczona na wojskowym składowisku złomu w Osace.

5. Statua Księcia Walii i późniejszego króla Jerzego V (King George V), ufundowana przez John Bell-Irving, dyrektora Hongkong Electric Company, odsłonieta 6 lutego 1907r. przez Księcia Connaught. Statua nie została odnaleziona.

6. Statua  Marii Teck (Queen Mary), ufundowana przez Hormusjee Naorojee Mody, odsłonięta 25 listopada 1909 roku. Statua nie została odnaleziona.

7. Statua Sir Thomas Jackson, Pierwszy Baronet, dyrektora banku HSBC (Hongkong and Shanghai Banking Corporation), odsłonięta 24 lutego 1906 roku przez Gubernatora Sir Matthew Nathan. Statua po wojnie powróciła na plac.

8. HSBC WWI memorial statue, “Fame”, odsłonięty 24 maja 1923 roku. Tego samego dnia odsłonięto tzw. Cenotaph (pol. cenotaf lub grobowiec), będący repliką Cenotaph w Whitehall (Londyn). Statua nie została odnaleziona.

9. Statua Księcia Artura (Duke of Connaught), ufundowana przez Catchick Paul Chater, odsłonięta 5 lipca 1902 roku. Została przeniesiona na nabrzeże przy Connaught Road Central i Pedder Street w 1907, w pobliżu Blake Pier. Statua nie została odnaleziona.

10. Statua 7-go Gubernatora Hongkongu Sir Arthur Kennedy, w  Botanical Gardens (obecnie Hong Kong Botanical and Zoological Garden). Zbiórka publiczna w następstwie śmierci gubernatora na morzu w 1883 roku. Odsłonięta w listopadzie 1887 roku przez nowego Gubernatora William Des Vœux. Statua nie została odnaleziona.

11. Statua króla Jerzego VI (King George VI), w Hong Kong Zoological and Botanical Gardens. Wzniesiona w 1958 roku.

Właścicielem placu jest bank HSBC, który zapłacił za jego budowę. HSBC otrzymało w zamian Królewski Leasing placu na 999 lat oraz wieczystą gwarancję od rządu niezabudowywanie placu od strony staui Królowej Wiktorii.

Zdjęcie i informacje: Richard Wong