Shui Mei Tsuen, Shui Tau Tsuen, Kam Tin

Shui Mei Tsuen, Shui Tau Tsuen

Kam Tin lub Kam Tin Heung to obszar na terenie Nowych Terytoriów, obok (także przynależny) do dzielnicy Yuen Long, zamieszkiwany niegdyś przez klan Tang (obszar kulturowy Punti, nie mylić z Hakka).
W Kam Tin znajdziemy kilka słynnych wiosek, m.in: Shui Mei Tsuen i Shui Tau Tsuen.

Inne wioski przedstawię w kolejnym poście, dzisiaj wymienione 2, gdyż najbliższej położne są obok siebie i obok mojego miejsca zamieszkania.

Historia obu wiosek sięga XVII wieku. Widoczne na zdjęciach kolorowe flagi, bambusowe hale etc., to obchodzony przez mieszkańców wioski festiwal raz na 10 lat, wdzięczność za otrzymane od bogów (?) błogosławieństwo.
(Niestety niewiele informacji na ten temat znajduje się w internecie a tłumaczenie z chińskiego niewiele pomaga).

Najwięcej dawnych zabudowań, na ogół opuszczonych, znajduje się w wiosce Shui Mei Tsuen. Ciekawe są także połączenia dawnych a opuszczonych mieszkań/domów sprzed nieraz 100 lat i więcej z obecnymi, nowo wybudowanymi.

W Hongkongu nadal znajdziemy dużo starych wiosek, na ogół w Nowych Terytoriach. To może być zaskoczeniem dla wielu podróżnych, Hongkong jednak jest bardzo zróżnicowany. Słynne drapacze chmur są tyko jednym z elementów miasta.

Do wiosek dostaniemy się ze stacji MTR Kam Sheun Road (West Rail Line) pieszo (15-20 minut) lub minibusem. Także minibusem z Yuen Long Town.