Zbliżenia – David Tang

Sir David Tang Wing-cheung, założyciel Shanghai Tang, China Tang oraz Island Tang. Publicysta i Konsul Honorowy Kuby w Hongkongu. Odznaczony przez brytyjską królową orderem Imperium Brytyjskiego “Rycerz Komandor” (KBE) w 2008r.  “Ah Sir” gawędzi z Johannes Pong z HK Magazine.

Chciałem pracować jako kierowca autobusu. Później jako profesor fizyki nuklearnej. Innymi słowy, zawsze chciałem być kimś “prostym” lub ekstremalnie intelektualnym

Jednocześnie chciałem prowadzić własny biznes. Nigdy nie interesowała mnie  praca dla innych

Nie znałem ani słowa po angielsku gdy pierwszy raz zostałem wysłany do Anglii, do szkoły z internatem.  To nie było traumatyczne, raczej zabawne

Ludzie często nie doceniają to co nazywam ludzkim poczuciem humoru. Jeśli widzisz zabawne strony różnych rzeczy, oznacza że jesteś optymistą i masz podejście filozoficzne w stosunku do tego co ciebie spotyka

Widzisz trochę więcej o tych, którzy mają posępny humor i patrzą na ciemną stronę życia.

Nie tracić nigdy poczucia humoru jest bardzo witalne, specjalnie w trudnych sytuacjach.

Rozmawiałem z Nelsonem Mandelą i Terrym Waite, którzy byli uwięzieni. Zawsze interesowało mnie,  jak oni sobie z tym radzili.

Pójdę dalej. Mając absurdalne poczucie humoru jest nawet ważniejsze, ponieważ możesz faktycznie odwrócić świat do góry nogami wg. własnego punktu widzenia.

Dorośli łączą to co jest poważne z tym co jest śmieszne.  To nie wyklucza się wzajemnie.

Jeśli spojrzysz na House of Commons (brytyjska izba niższa parlamentu), bardzo poważne sprawy tam się omawia, jednak z dużą dawką sarkazmu i ironii.

Podobnie jak w procesie rozumienia, doceniania  muzyki czy malarstwa – humor musi być “uprawiany”. I tak jak wszystkie nasze zmysły, powinien być rozwijany tak wcześnie jak tylko jest to możliwe.

Być Chińczykiem nie znaczy, że nie możesz być jednocześnie niespeszonym anglofilem. Ludzie sami się ograniczają.

Jeśli raz jeszcze usłyszę cliché “wschód i zachód” – pomyśl ponownie. Zwymiotuję.

Hongkong musi się stać mniej wyspiarski a znacznie bardziej międzynarodowy.  To najbardziej efektywne miasto świata i jedzenie tutaj jak do tej pory jest najlepsze.

West Kowloom Cultural District potrzebować będzie czasu na rozwój. To nie stanie się przez jedną noc, lecz miejmy nadzieję że stanie się światowej klasy obiektem, z którego my Chińczycy będziemy dumni.

Zestarzałem się. Wierzę, że najpiękniejsze rzeczy pochodzą nie od natury a od ludzkości. Zarówno rzeczy smutne i wzruszające z odrobiną patosu.

Heroizm i męczeństwo w walce, lub ludzie niosący pomoc – biją naturalną piękność świata, którą łatwiej dostrzec. Wschód słońca, ocean, chmury. To już istnieje.

Chcę powiedzieć dzieciom by nie marzyli o tym co chcą zrobić, lecz zaczęły robić to to mogą.

Żałuję wielu rzeczy. Zbyt wielu by je nazwać. Prześledźmy je wg. kategorii.

    1. W biznesie. Powinienem zainwestować w nieruchomości. Widzę tylu ludzi, którzy zarobili dużo pieniędzy, i oni wszyscy są głupi.
    2. W miłości. Żałuję, że nie byłem bardziej niegrzeczny, gdy byłem chudy, młody i słodki. Teraz jestem starym, tłustym facetem.
    3. W muzyce, że nie dość praktykowałem (gry na fortepianie), ponieważ to wymagało dyscypliny.
    4. W literaturze… Nie wiem czy mógłbym czytać więcej lecz moglem napisać więcej.
    5. Zawsze chciałem napisać porządną książkę, lecz to mi nie wychodziło. Następną najlepszą rzeczą, którą chciałem napisać były krótkie artykuły i wydanie ich antologii.

Zbiór artykułów i felietonów napisanych przez Davida Tang, dostępna jest już w sklepach pod nazwą: “Chink in the Armour” (Chińczyk w Pancerzu).

Wywiad pochodzi z czerwca 2010 roku.