Kilka porad dla wszystkich wycieczowiczów planujących podróż do Hongkongu i Makau:
- Przed przylotem musimy wypełnić w samolocie lub po wylądowaniu tzw. Arrival Card. Tu wystarczy podać podstawowe informacje związane z naszą podróżą, którą wraz z paszportem przekazujemy urzędnikowi immigracyjnemu. Kopię Arrival Card powinniśmy trzymać w paszporcie. Gdy ją zgubimy to zawsze możemy wypełnić nową opuszczając Hongkong. Arrival Cards nie musimy wypełniać przed podróżą do Makau.
- Nie szukajmy za wszelką cenę ulicznego jedzenia (street food), gdyż nie jest ono w Hongkongu popularne (za wyjątkiem niektórych wysp). Często najlepsze restauracje znajdziemy w centrach handlowych.
- Nawet jeśli nie jesteśmy głodni, o godzinie 14-15:00 lokalnego czasu powinniśmy zjeść lunch. Długa podróż i jet lag zaburzają uczucie głodu, naturalne potrzeby organizmu a zjeść musimy by mieć siły na zwiedzanie.
- Nie wszyscy wróciło jeszcze do normalności po pandemii i na przykład o 21:30 często już nic nie zjemy… Restauracje się zamykają. Dobrze zaplanować kolację w restauracji na 19-20:00, ostatecznie 21:00.
- Przed rezerwacją hotelu sprawdźmy odległość hotelu do stacji metra. Kilkuminotowy spacer do metra do standard, 15-20 minutowy to spora niedogodność.
- Jeśli nie jesteś turystą budżetowym – nie wahaj się skorzystać z pociągu Airport Express. To duża wygoda i oszczędność czasu, szczególnie gdy hotel położony jest w pobliżu stacji pociągu Airport Express.
- Po przylocie do Hongkongu – wyśpij się! Dobrze odespać podróż i pierwszy dzień pobytu w Hongkongu przeznaczyć na akomodację. Na luzie poszwędać się po okolicy.
- Dużo dobrych hoteli blisko słynnej promenady Aleja Gwiazd jest w dzielnicy Tsim Sha Tsui (połwysep Kowloon).
- Choć od 23-grudnia 2023r. można już płacić za przejazdy metrem (MTR), także autobusami i tramwajami karami kredytowymi to bezpieczniej podróżując powinniśmy mieć z sobą kartę Octopus. Bramki w metrze akceptować na początku będą tylko karty Visa a czytniki w autobusach co zauważyłem są nie zawsze aktywne. Kartę Octopus kupimy za gotówkę na każdej stacji metra w okienku Customer Service.
- Maseczek w Hongkongu i Makau nosić już nie trzeba, choć nadal sporo mieszkańców je nosi. Szczególnie w pociągam metra, w godzinach szczytu, można maseczkę założyć by poczuć się choćby bardziej komfortowo.
- Jeśli zachorujemy i mamy ubezpieczenie – udajmy się do szpitala prywatnego jak np. Baptist Hospital w Kowloon Tong. Kolejki na ogół nie są duże, lekarze mówią po angielsku, duża za wizytę nie zapłacimy (podobnie jak w Polsce u lekarza prywatnego) i od razu w przyszpitalnej aptece otrzymamy leki. Szpital wystawi rachunek w języku angielskim.
- Zarówno w Hongkongu jak i Makau bez ograniczeń działa Faebook i Google.
- Kupując kartę SIM (są różne do wyboru) należy ją zarejestrować. Proces trwa kilka minut. Jeśli udamy się na przykład do Chunking Mansion to sprzedający po okazaniu paszportu kartę nam w telefonie wymieni i zarejestruje.
- Jeśli planujemy kilkudniowy pobyt w Hongkongu, nie rezerwujmy hotelu w Shenzhen tylko dlatego, że taniej. Pomiędzy Hongkongiem a Chinami nadal jest granica i to już komplikuje wszystko.O ile do Hongkongu nie potrzebujemy wizy to już konieczna ona jest do Chin a to znaczny koszt i duży problem.
- Makau jest fantastyczne ale czy na pewno warto turystycznie spędzić tam tydzień? Osobiście polecam kilka dni w Hongkongu i jednodniową wizytę w Makau. 2-3 dni na Makau, jeśli ktoś ma dużo czasu ekstra, ale więcej? Chyba, że ktoś planuje dużo czasu spędzać w kasynach….
- Jeśli udajesz się z lotniska w Hongkongu prosto do Makau sprawdź nowę połączenie autobusowe: https://www.macauhkairportbus.com/service.php
- Do Makau z lotniska w Hongkongu udasz się także promem (jest ich niestety nadal mało) lub najpierw autobusem (shuttle bus) B4 do Hong Kong Zhuhai Macao Bridge i dalej już do Makau. Oczywiście nie tak od razu, gdyż najpierw trzeba będzie opuścić Hongkong, kupić bilet na autobus do Makau i przekroczyć po przyjeździe do Makau granicę.
- Jeśli chcesz skorzystać z usług przewodnika, moja stawka godzinowa (grupa 1-5) wynosi od stycznia 2024r. 30 USD. Jeśli zwiedzanie zajmie nam 6 godzin to turyści zapłacą za moje usługi 180 USD. Na Makau musimy poświęcić średnio 10 godzin z dojazdem. Turyści pokryć muszą także koszt biletów do Makau dla przewodnika, bilety na dżonkę Aqualuna i taras widokowy The Peak i The Peak Tram.
- Pieniądze najlepiej rozmienić w Tsim Sha Tsui w Chungking Mansion. Kurs 1 USD do 1 HKD powinien wynosić 7,77 lub 7,78. W Chunking Mansion kupisz także karty SIM.
- Po przylocie na lotnisku możesz w automacie kupić kartę Octopus, możesz ją także zakupić na stacji metra MTR czy w sklepach 7-11/Circle K (teoretycznie).