[vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_single_image image=”18379″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_rounded” onclick=”link_image”][vc_empty_space height=”6px”][vc_column_text]
Chińskie laboratorium, które jako pierwsze dokonało sekwencji genomu koronawirusa, który powoduje Covid-19, zostało zamknięte.
Laboratorium w Centrum Zdrowia Publicznego w Szanghaju otrzymało polecenie zamknięcia w celu „rektyfikacji” 12 stycznia, dzień po tym, jak zespół profesora Zhanga Yongzhen opublikował w internecie sekwencję genomu. Laboratorium zamknięto tymczasowo następnego dnia. Udostępnienie danych pomogło naukowcom w opracowaniu zestawów testowych do wykrywania wirusa.
„Centrum nie otrzymało żadnych konkretnych powodów, dla których laboratorium zostało zamknięte w celu naprawy. [Przesłaliśmy] cztery raporty [z prośbą o pozwolenie] na ponowne otwarcie, ale nie otrzymaliśmy żadnych odpowiedzi ”, powiedział pracownik centrum, prosząc o anonimowość ze względu na delikatność sprawy.
Laboratorium jest placówką bezpieczeństwa biologicznego poziomu 3, drugim najwyższym poziomem, i przeszło coroczną kontrolę przez Chińską Narodową Służbę Akredytacyjną ds. Oceny Zgodności w dniu 5 stycznia. Uzyskała również wymagane kwalifikacje do przeprowadzenia badań nad koronawirusem 24 stycznia.
Nie jest jasne, czy zamknięcie było związane z publikacją danych w internecie, nim zrobiły to oficjalnie władze Chin.
Chińska Komisja Zdrowia ogłosiła kilka godzin po wydaniu przez zespół Zhanga, że podzieli się sekwencję genomu ze Światową Organizacją Zdrowia. Później okazało się, że informacje zostały przesłane do WHO za pośrednictwem oficjalnie wyznaczonego do tego Instytutu Wirusologii w Wuhan.
Zespół Zhanga wyizolował i zakończył sekwencję genomu nieznanego wówczas wirusa 5 stycznia, dwa dni przed oficjalnym ogłoszeniem przez Chiny, że tajemnicze przypadki zapalenia płuc w Wuhan były spowodowane nieznanym dotąd koronawirusem. Centrum w Szanghaju zgłosiło odkrycie Narodowej Komisji Zdrowia tego samego dnia i zaleciło podjęcie „odpowiednich działań zapobiegawczych i kontrolnych” w miejscach publicznych, ponieważ pacjent, od którego pobrano próbkę, miał bardzo poważne objawy, a wirus przypominał grupę (wirusów) wcześniej znalezione u nietoperzy.
Próbka wirusa została pobrana od pacjenta, który wykazywał objawy gorączki, zawrotów głowy i kaszlu i została przyjęta do szpitala w Wuhan 26 grudnia
Zespół opublikował swoje odkrycie 11 stycznia po tym, jak okazało się, że władze nie podjęły żadnych oczywistych działań w celu ostrzeżenia społeczeństwa przed koronawirusem. Do tego czasu władze Chin informowały opinię publiczną, że od 3 stycznia w Wuhan nie zgłoszono żadnych nowych przypadków i nie ma wyraźnych dowodów na przeniesienie koronawirusa z człowieka na człowieka.
Laboratorium udostępniło dane na virological.org, otwartej platformie do dyskusji oraz GenBank (otwarta i dostępna w internecie amerykańska bioinformatyczna baza danych zawierająca zbiór genowych sekwencji nukleotydowych), informując że badacze mogą pobierać, udostępniać, wykorzystywać i analizować zamieszczone dane.
W ciągu tygodnia od publikacji, kilka firm w Chinach ogłosiło, że opracowało zestawy diagnostyczne do wykrywania nowego koronawirusa.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]