Czy Eslite utrzyma niezależność?

  • Post category:News
  • Post comments:0 Comments

Niezależna tajwańska księgarnia Eslite Bookstore, ogłosiła otwarcie nowego punktu na początku 2016 roku w CityPlaza w Taikoo Shing. Nowa księgarnia zajmie 2 piętra o powierzchni 4 552 m kw. To dobra wiadomość dla czytelników w mieście, biorąc pod uwagę ostatnie wycofanie z rynku (ze względu na wysokie czynsze) australijskiego Dymocks Bookstore i singapurskiego Page One. Pojawiają się jednak wątpliwości czy Eslite utrzyma niezależność przy rosnącej presji Chin. Eslite planując ekspansję na Chiny już wycofało z księgarń w Hongkongu i na Tajwanie książki związane z Tybetem. To zły znak.

Eksperci mają jednak nadzieję, na utrzymanie niezależności księgarni, co w dłuższej perspektywie przyniesie Eslite korzyści. Jeśli Eslite ulegnie Pekinowi to nie będzie się niczym różnić od innych prochińskich księgarń i młodzi ludzie częściej zdobywać będą niewygodną dla Pekinu wiedzę z internetu lub kupować książki za granicą. Obecnie to rosnąca tendencja.

Aktualnie rynek w Hongkongu podzielony jest pomiędzy propekińską Sino United Publishing Group, która posiada około 50 księgarni w mieście pod nazwami: Chung Hwa, Joint Publishing, Commercial Press Hong Kong i Bloomsbury. Przy wsparciu Pekiniu Sino United rozszerzyło sieć sprzedaży w kluczowych centrach handlowych w i dzielnicach jak Tsim Sha Tsui.

Druga grupa księgarni składa się z lokalnych i zagranicznych jak: Cosmos Book Store, Popular Book Store i Eslite, także wiele małych księgarni w starych budynkach w Mongkoku i Causeway Bay.

Komunistyczna Partia Chin zawsze uważała publikacje książek jako ideologiczne narzędzie do wywierania wpływu na ludzkie myślenie a Hongkong znajduje się w centrum zainteresowania chińskich komunistów.