Karta Octopus

Octopus card

Karta Octopus (Karta Ośmiorniczka) – to plastikowa karta do opłat za przejazdy komunikacją miejską. Octopus Card za niewielką kaucją (50 HKD tj. ok 25 zł) otrzymać można na każdej stacji metra w okienku obsługi klienta. Kaucja oddawana jest pasażerowi  po zwróceniu karty.

Kartę Octopus doładować można na różne sposoby: na stacji metra (MTR) w okienku obsługi pasażera lub w specjalnym automacie do doładowań, także prosząc sprzedawcę w sieci sklepów 7-Eleven, Circle K czy nawet McDonald’s. Możliwe jest również stałe zlecenie doładowania z karty kredytowej.

Kartą służy przede wszystkim do opłaty za przejazd metrem, autobusem, minibusem, tramwajem i pociągiem Airport Express. Ostatnio także niektórych taksówek.

Należy mieć na uwadze, że bilety turystyczne mogą być tańsze niż pobierane środki z Octopus Card. Turyści powinni wcześniej zapoznać się z ofertą MTR Tourist Products.

Karta Octopus można płacić za produkty w sieci niewielkich sklepów Circle K i 7-Eleven. W dużych sklepach jak Wellcome czy Park’n’Shop. Plastikiem zapłacimy także za rybę czy warzywa w tzw. wet markets, dostaniemy się do mieszkania, zaparkujemy samochód i zakupimy posiłek w restauracji. Nie wszystkie sklepy akceptują karty i nie wszystkie restauracje, choć ilość ich zwiększa się każdego roku.
Wracają do metra MTR, kartę plastikową Octopus przykładamy do czytnika i dopiero jak usłyszymy sygnał dźwiękowy bramka nas przepuści. Wychodząc (nie dotyczy autobusów) także przykładamy kartę do czytnika.