Leung krytykuje studentów

  • Post category:News
  • Post comments:0 Comments
Magazyn studentów “Undergrad” ukazuje się 4 razy do roku. Zdjęcie SCMP

W tegorocznym exposé szefa rządu Hongkongu Leung Chun-ying, w dość bezprecedensowym posunięciu Leung zaatakował studencki magazyn “Undergrad”, wydawany przez University of Hong Kong Student Union oraz książkę “Hong Kong Nationalism”, zawierającą zbiór artykułów, które ukazały się wcześniej w “Undergrad”.

Leung zaznaczył, że Hongkong cieszy się dużą autonomią w strukturze prawnej “jeden kraj, dwa systemy”, lecz nie autonomią absolutną. Leung odniósł się tutaj do wydania “Undergrad” z lutego ubiegłego roku, który zawierał artykuł zatytułowany: “Mieszkańcy Hongkongu decydują o własnym losie”. Oberwało się także książce “Hong Kong Nationalism“, która wg. szefa rządu propaguje samostanowienie Hongkongu, a nawet popularnej w czasie protestów piosence zalecającej by Hongkong sam rozwiązywał problemy Hongkongu, co wg. Leung jest niekonstytucyjne.

“Undergrad” i inni studenci… fałszują pewne fakty. Musimy mieć się na baczności. Poprosiliśmy polityków… by odradzić im przekazywania dalej takich nieprawdziwości”, grzmiał Leung.

Nie wszyscy hongkońscy politycy zgodzili się ze słowami szefa rządu Hongkongu. Zarówno nr 2 w rządzie Carrie Lam oraz Sekretarz ds. Finansów John Tsang, wyraźnie zakłopotani byli krytyką Leung. “Myślę, że powinniśmy jemu pozwolić to uzasadnić… To jego opinia”, powiedział John Tsang

Alex Chow Yong-kang, sekretarz generalny Federacji Studentów, napisał na swojej stronie Facebook, że szef rządu ujawnił swój “ekstremalny sposób myślenia”. “Podejrzliwie nawet odnosi się do uwag zamieszczanych przez studenckie magazyny… to dowodzi, że żyje on w świecie Wen Wei Pao and Ta Kung Pao (propekińskie gazety, które często zamieszczają kłamliwe informacje) i nie może znieść studenckiej niezależności, wolności i buntu.

Rzecznik Uniwersytetu Hongkońskiego powiedział, że uczelnia szanuje wolność wypowiedzi profesorów i studentów a związek studentów jest w stanie sam kierować swoimi sprawami i być za nie odpowiedzialnym.