Miniony rok był najgorszy dla kasyn w Makau

  • Post category:News
  • Post comments:0 Comments

Bloomberg. Tłumaczenie: Onet.pl

W 2014 roku dochody kasyn w mieście spadły o 2,6 procent do 351,5 miliardów pataca (44 miliardów dolarów), a w grudniu odnotowały rekordowy miesięczny spadek o 30,4 procent, poinformował w piątek urząd ds. koordynacji i kontroli hazardu (Gaming Inspection and Coordination Bureau). Analitycy prognozowali dwuprocentowy roczny spadek, jak wynika z uśrednionych szacunków dziewięciu analityków spytanych przez Bloomberg News.

Starania chińskiego prezydenta Xi Jinpinga wyłapania „rekinów i płotek” podczas kampanii antykorupcyjnej i słabszy wzrost gospodarczy oznaczają, że dochody Makau mogą maleć co najmniej do połowy 2015 roku, kiedy zostaną otwarte nowe ośrodki. Działania antykorupcyjne odstraszyły graczy obstawiających wysokie stawki, którzy przynoszą dwie trzecie dochodów kasyn w Makau, co w ubiegłym roku zmniejszyło wartość rynkową firm (między innymi Wynn Macau i SJM Holdings) o około 73 mld dolarów.

– Okres dużego napływu graczy o duże stawki już minął – powiedział Philip Tulk, analityk Standard Chartered w Hong Kongu. – Akcje antykorupcyjne nie wydają się krótkotrwałym zjawiskiem, a przepływ funduszy między Chinami i Makau jest znacznie bardziej kontrolowany.

Xi naciskał na władze miasta, by te zdywersyfikowały gospodarkę i przekształciły miasto w międzynarodowy ośrodek turystyczno-wypoczynkowy. Wpływy kasyn w Makau są siedmiokrotnie wyższe niż w Las Vegas Strip i w zeszłym roku stanowiły ponad 80 procent rocznych wpływów budżetowych.

Sands China Ltd. i Galaxy Entertainment Group znalazły się w ubiegłym roku na drugim i trzecim miejscu na liście firm z najgorszymi wynikami w indeksie Hang Seng giełdy w Hong Kongu. Wynn Macau stracił w piątek na zamknięciu giełdy w Hong Kongu 3,7 procent, a Galaxy 1,8 proc., natomiast Sands China stracił 1,2 poc. Sam indeks Hang Seng zyskał 1,1 proc.

W grudniu dochody kasyn zmalały do 23,3 mld pataca i był to siódmy z rzędu miesiąc spadkowy, a także największy spadek od czasu, gdy w 2005 roku Makau zaczęło prowadzić zapisy miesięcznych wyników. Według szacunków 11 analityków spytanych przez Bloomberg News spadek miał wynieść 30 procent.