Oi Man Estate

 

Oi Man Estate – publiczne/rządowe osiedle mieszkaniowe w dzielnicy Ho Man Tin, na półwyspie Kowloon. Na osiedle składa się 12 bloków mieszkalnych (6 200 mieszkań) wybudowanych w latach 1974-1975. W założeniu Oi Man Estate miało zamieszkiwać 46 000 mieszkańców (3,25 m kw na osobę, obecnie jednak liczy 18 900 mieszkańców.

Osiedle odwiedziła w 1975 królowa Elżbieta II a w 1977 r. przewodnicząca brytyjskiej partii konserwatywnej i późniejsza premier Margaret Thatcher, która zachwyciła się nowoczesnością osiedla i jego czystością.

Oi Man Estate ze względu na charakterystyczną budowę, wykorzystywane bywa w filmach. Zobacz: http://www.hongkong.info.pl/made-hong-kong/

Od 1975 roku minęło już sporo czasu i osiedle nie sprawia już tak korzystnego wrażenia. Nadal stosunkowo czysto, choć większość mieszkańców obecnie to ludzie starsi i można odnieść wrażenie, że to osiedle emerytów wyłącznie. Mieszkania w środku są często niewielkie, rodzaj niedużego pokoju z wnęką kuchenną i mini łazienką. Odwiedzając kilka miesięcy temu jednego mieszkańca osiedla, zaskoczony byłem mikroskopijnością jego mieszkania.

Oi Man Estate czasowo (na ogół do śmierci) zamieszkiwać mmogą osoby o najniższych dochodach. Miesięczny czynsz (często uzależniony od dochodów) nie przekracza na ogół 1000 zł.