Przygotowujemy lai see

Wraz ze zbliżającym się Nowym Rokiem Chińskim banki w Hongkongu rozpoczęły wymianę starych banknotów na nowe. Nowy Rok Chiński to m.in. tradycja obdarowywania osób nie będących w związkach małżeńskich oraz dzieci czerwonymi kopertami z pieniędzmi tzw. lai see.

(Tzn. jeśli sami nie jesteśmy w związku to z jednej strony uprawnieni jesteśmy do lai see a z drugiej nadal zobowiązani jesteśmy do obdarowania czerwoną kopertą dzieci osób bliskich i znajomych. Osoby pozostające w związkach na ogół nie otrzymują kopert. W internecie znaleźć można całą etykietę związaną z dawaniem lai see).

Pieniądze muszą być nowe (nowy rok to obietnica nowego szczęścia, nowego etapu w życiu) a zawartość koperty uzależniona jest od stanu naszych finansów a nawet całej gospodarki. Osoby bliskie otrzymują najczęściej koperty z banknotami 100 dolarowymi (ok 40 zł) lub 50 dolarowymi (20 zł). Znajomym, kolegom czy portierowi można dać 20 lub 10 dolarów (8-4 zł).

Organizacja ekologiczna Greeners Action, zaapelowała do społeczeństwa w Hongkongu o wykorzystanie ubiegłorocznych kopert do tegorocznych lai see. Wg. ekologów każdego roku setki tysięcy kopert ląduje na miejskim śmietniku.