Rząd dopłaci do naszego zdrowia

  • Post category:News
  • Post comments:0 Comments

Hospital Authority (odpowiednik NFZ) wprowadzi już niedługo program dopłat do leczenia chronicznie chorych pacjentów w prywatnych szpitalach. Celem rządu jest zmniejszenie obciążenia publicznych szpitali, na ogół bardzo zatłoczonych. Osoby, które zdecydują się przejść do szpitali prywatnych, zapłacą za każdą wizytę jedynie 45 dolarów (18 zł), czyli dokładnie tyle samo ile płacą za wizytę w rządowych szpitalach.

Program pilotażowo wystartował w drugiej połowie 2014 roku i wzięło w nim udział 6 tysięcy pacjentów z cukrzycą, nadciśnieniem i hiperlipidemią, tj.10%  pacjentów w/w schorzeniami z dzielnic: Kwun Tong, Wong Tai Sin and Tuen Mun.

Wybrani pacjenci za każdą wizytę w prywatnych szpitalach i klinikach zapłacą 45 dolarów (18 zł), a resztę tj. 233 dolary (93 zł) pokryje Hospital Authority. Ilość wizyt z dopłatą ograniczona została do dziesięciu rocznie.

W Hongkongu nie ma składek zdrowotnych a publiczne (rządowe) szpitale dostępne są dla wszystkich mieszkańców, jednak za niewielką opłatą wnoszoną przez pacjentów.