Kilka słów o Makau

Od kilku dni była portugalska kolonia Makau, nie schodzi z ust dziennikarzy.

Najpierw przyszedł najsilniejszy od lat tajfun Hato… Szef biura meteorologicznego celowo opóźnił jednak wprowadzenie sygnału ostrzegawczego nr. 8 i 10 i to o kilka godzin w porównaniu z Hongkongiem. Dlaczego? Otóż kasyna zobowiązane są płacić dodatkowe wynagrodzenie za pracę w czasie tajfunu, a że w kasynach pracują tysiące osób….  Z chwilą wprowadzenia sygnału ostrzegawczego nr. 8 (na pewno w Hongkongu), pracownicy powinni opuścić miejsce pracy i udać się do domu, lub pozostać w pracy za dodatkowym wynagrodzeniem, lub po prostu nie pójść do pracy. Jako, że wiatr w czasie tajfunu przybiera na silne bardzo szybko, każde opóźnienie naraża na życie wiele osób. Szef biura podał się do dymisji a sprawą zajmuje się makaoński urząd antykorupcyjny.

Następnie rząd Makau pokazał swoją nieudolność w zwalczaniu skutków tajfunu. Brak rozsądnego planu działania i wezwanie w desperacji na pomoc stacjonującej w Makau chińskiego wojska. Czy na pewno żołnierze powinni sprzątać nagromadzone na ulicach śmiecie? To pytanie często zadawano w Hongkongu, choć w Makau znacznie rzadziej.

Chaos w podejmowanych działaniach rządu Makau, łatwo wytłumaczyć brakiem tak silnego tajfunu w Makau od bodajże 56 lat. Szybki rozwój Makau nie nadąża także za aktualizacją prawa, czy może bardziej za przestrzeganiem prawa, kontrolą. Dobrym przykładem są zniszczone okna w nowych budynkach. Teoretycznie okno powinno wytrzymać siłę wiatru dochodzącą do 220 km/h, a wiatr w czasie tajfunu dochodził do 180 km/h. Wprowadzenie na rynek chińskich deweloperów (czyli byle taniej) i brak przestrzegania norm (przecież i tak nikt nie skontroluje), przyniosły taki a nie inny efekt. Rzecz nie do pomyślenia w Hongkongu.

Kolejne dziwne posunięcie rządu Makau to … nie wpuszczenie do miasta hongkońskich dziennikarzy w obawie przed … No właśnie, powód zawsze jest ten sam, czy to będą hongkońscy dziennikarze, opozycyjni politycy: “a threat to internal security and stability”, czyli zagrożenie wewnętrznego bezpieczeństwa i stabilności.

I jakby kłopotów nie było dość, policja w Makau aresztowała w poniedziałek parę staruszków (rodzeństwo, 73 lata i 68) za rozsyłanie fałszywych informacji. Otóż staruszkowie otrzymali wiadomość w aplikacji wechat, że w czasie powodzi czteroosobowa rodzina utonęła w samochodzie a policja próbuje to ukryć, następnie przesłali wiadomość dalej a wkrótce w ich mieszkaniu pojawiła się policja. Teoretycznie ten rodzaj działań jest usprawiedliwiony. Wszak wszyscy mają już dość tzw. “fake news”. Lecz łatwo tutaj o nadużycia władzy i strach. Nawet jeśli wiadomość będzie prawdziwa, ludzie w Makau będą mieli obawy przed jej rozpowszechnieniem.

Jakby złych wiadomości nie było dość, na skutek tajfunu zniszczonych zostało około 10 tyś. drzew co negatywnie wpłynie na jakość powietrze w Makau w najbliższych miesiącach, a może i latach.

 

Typhoon Hato destroyed square outside Chapel of St. Francis Xa…

The square outside the famous Chapel of St. Francis Xavier in Coloane is heavily damaged by Typhoon Hato. Government relief efforts are yet to reach this area.Full story: http://sc.mp/K5I1Pp

Opublikowany przez South China Morning Post Sobota, 26 sierpnia 2017