W Hongkongu już nie rządzą…

Szykuje się kolejna afera… Jak donosi aktywista i inwestor David Webb na swojej stronie: http://webb-site.com/articles/lowerautonomy.asp, rząd Hongkongu w dokumencie wydawanym przez Information Services Department ISD (Departament Informacji), dokonał kilku subtelnych zmian. O ile wcześniej zgodnie z mini konstytucją Hongkongu (Basic Law) broszura informacyjna ISD zawiera informacje, że „Mieszkańcy Hongkongu rządzą Hongkongiem”, tak teraz słowo „rządzą” zamieniono na „administrują”. Zmiana ta wprowadzona została w wersji angielskiej broszury.

Zmiana  pozornie mało istotna, lecz polityka małych kroków jest polityką bardzo skuteczną. Dzisiaj rządzą zmienia się na administrują a jutro będą już tylko wypełniać polecenia Chińskiej Partii Komunistycznej. Choć kto wie czy to już obecnie nie ma miejsca…

Lecz to nie koniec poprawek. Zarówno w wersji zarówno angielskiej jak i chińskiej, zmieniono szyk zdania z dotychczasowego: „Jeden kraj dwa systemy, wysoki stopień autonomii, mieszkańcy Hongkongu rządzą Hongkongiem” na: „Jeden kraj dwa systemy, mieszkańcy Hongkongu rządzą/administrują Hongkongiem, wysoki stopień autonomii”, przymierzając się może do całkowitego wyrzucenia w przyszłości „wysokiego stopnia autonomii”.