Więcej szczurów w Hongkongu

Rządowy departament Food and Environmental Hygiene Department (FEHD) musi zmierzyć się w bieżącym roku ze szczurami. Indeks/współczynnik infestacji gryzoni (współczynnik występowania) jest obecnie najwyższy od 7  lat. W dzielnicach Sham Shui Po i Mong Kong wyniósł odpowiednio 8,9 i 8,4. To znaczny wzrost w porównaniu z rokiem 2015, kiedy współczynnik infestacji w Sham Shui Po wynosił 3,5 a w Mong Kok 2,9%.

W najbiedniejszej dzielnicy Sham Shui Po, szczury nie tylko zobaczyć można na ulicy, lecz także klatkach schodowych na górnych piętrach budynków mieszkalnych.

Osiedle Lei Cheng Uk Estate (stare osiedle komunalne) jest najbardziej dotknięte inwazją szczurów, które dostają się nawet do mieszkań.

Współczynnik infestacji FEHD mierzy na podstawie ugryzień przez szczury i myszy wystawionych przez pracowników FEHD przynęt. Poziom 1 (1-10), oznacza, że infestacja nie jest rozległa, poziom 2 (10-19) wskazuje zwiększoną obecność gryzoni i wskazana jest kontrola. Gdy wskaźnik przekroczy 20, oznaczać będzie że infestacja jest rozległa i należy rozpocząć działania ograniczające występowanie gryzoni, m.in.: deratyzacja i częstsze sprzątanie ulic.

Komitet środowiska i higieny rady dzielnicy Sham Shui Po, po spotkaniu z pracownikami FEHD, zalecił pracownikom FEHD zwiększyć patrole FEHD na ulicach, karać mieszkańców za wyrzucanie śmieci niezgodnie z prawem (dotyczy szczególnie restauracji, które pozostawiają odpadki w plastikowych workach przy miejskich koszach), a także egzekwowanie higieny w restauracjach.