Yang Quyun

Przez długie lata historia Yang Quyun była przemilczana, dopiero film „Bodyguards and Assassins”  odrył zapomniane karty historii.

Yang, rewolucjonista i przyjaciel Dr Sun Yat-sen, został zamordowany w Pak Tsz Lane i pochowany na cmentarzu w Hongkongu w Happy Valley. Jednak wg bratanka Yang – Yeung Hing-on, rząd uczynił zbyt mało do uznania zasług Yang Quyun w chińskiej rewolucji.

„Napisałem list do byłego szefa rządu w Hongkongu Tung Chee-hwa i Antiquities and Monuments Office, mając nadzieję, że rząd nada status historyczny grobu stryja, lecz nie otrzymalem odpowiedzi”. Wg. Yeung Hing-on, dynastia Qing, miała duże wpływy w Hongkongu kiedy jego wuj został pochowany, stąd nagrobek Yang ma tylko oznaczenie (6348) by uniknąć namierzenia i zniszcznia.

Dr Sun Yat-sen jest szeroko znany jako fundator Revive China Society, która została założona w Honolulu i była kolebką dla rewolucjonistów, chcących obalić dynastię Qing. Lecz wg ojca Yeung, Yang założył stowarzyszenie razem z Dr Sun w Hongkongu a pierwszym jego prezydentem był Yang, gdy Dr Sun był drugim.