Zhang Dejiang wizytuje Hongkong

  • Post category:News
  • Post comments:0 Comments

via GIPHY

Przewodniczący chińskiego parlamentu (National People’s Congress Standing Committee chairman) Zhang Dejiang i trzeci najważniejszy chiński polityk po prezydencie Xi Jinping i premierze Li Keqiang, składa 3-dniową wizytę w Hongkongu.
Nad bezpieczeństwem Zhang Dejiang czuwa od 5 do 7 tyś. policjantów.

Trochę historii. Zhang Dejiang przewodniczył partii komunistycznej w prowincji Guangdong w 2002 roku, w której nastąpiły pierwsze zachorowania SARS. Zhang wydał decyzję by ukryć epidemię przed światem i zastosował blokadę informacyjną. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) została powiadomiona o epidemii dopiero w lutym 2003 roku, gdy SARS dotarło do Hongkongu roku zabijając 299 mieszkańców miasta.

Zhang Dejiang stał także za decyzją parlamentu chińskiego z sierpnia 2014 roku, de facto odmawiajacą miastu demokracji co w konsekwencji doprowadziło do wyjścia studentów na ulice.
Przeczytaj: http://www.hongkong.info.pl/problemy-z-demokracja/
http://www.hongkong.info.pl/rozpoczyna-sie-rewolucja/
http://www.hongkong.info.pl/miasto-na-zakrecie/

Tuż po wylądowaniu w Hongkongu we wtorek, zapewnił że chce zobaczyć i wysłuchać mieszkańców Hongkongu, w rzeczywistości policja oraz uliczne barykady skutecznie chronią Zhang Dejiang przed jakimkolowiek kontaktem z mieszkańcami.

Policja wysłała nawet 7-osobowy patrol na górę Lion Rock, by zapobiec rozwieszeniu baneru wzywającego do demokracji. Wcześniej kilkukrotnie taki baner zawisnął na skale w okresie Rewolucji Parasoli.
Przeczytaj:
http://www.hongkong.info.pl/hongkong-kolejny-baner-usuniety/
Oczywiście to nie zapobiegło w rozwieszeniu baneru radykalnym aktywistom z League of Social Democrats (LSD). Baner pojawił się na kilka godzin przed przylotem, jednak został szybko usunięty przez policję. Kolejne 2 banery wzywające do zakończenia dyktatury partii komunistycznej, zostały rozwieszone przy North Lantau Highway, na trasie przejazdu Zhang Dejiang z lotniska do hotelu (zdjęcie).

Z ciekawostek, dziennikarze obsługujący wizytę Zhang Dejiang w dniu jego przyjazdu otrzymali zakaz wniesienia na teren lotniska Zhang Dejiang parasolek. Oficjalnie z powodów … bezpieczeństwa, oraz żółtych ręczników. Inne kolory były dozwolone. Kolor żółty jest symbolem Rewolucji (Ruchu) Parasoli, czyli wyrazem sprzeciwu wobec Chin, które nie zgadzają się na demokrację w Hongkongu.

Więcej informacji wkrótce.