Złodzieje drzew

  • Post category:News
  • Post comments:0 Comments

[tvideo type=”youtube” clip_id=”oY37RQ7OtUY”]

Rzadkie drzewo agarowe zostało w nocy ścięte przez złodziei w jednej z wiosek dzielnicy Tai Po (Nowe Terytoria), zapewne celem kradzieży. Drzewo jednak niefortunnie spadło na dom 60-letniego mężczyzny, który kilka lat temu powrócił z Wielkiej Brytanii do Hongkongu. Szczęśliwie nikt nie został zraniony.

Dwudziestometrowe drzewo było jednym z czterech drzew agarowych zasadzonych przez mieszkańców wioski She Shan ponad 100 lat temu. Mieszkańcy wioski już kilka dni wcześniej zauważyli,że ktoś wyciął kilka gałęzi z drzewa i zamierzali zbudować metalowe ogrodzenie wokół niego.

Agar o wartości ok. 800 tyś dolarów hongkońskich (400 tyś zł), został zabrany przez Lands Department (Departament Ziemi) i wywieziony na wysypisko śmieci.

Agar to wiecznie zielone, żywiczne drzewo zagrożonego gatunku Aquilaria sinensis, służy do wyrobu kadzidełek, które niegdyś eksportowano do Chin, Azji Południowo-Wschodniej jak i na Bliski Wschód. Agar ma także szerokie zastosowanie w medycynie chińskiej i produkcji perfum a nawet mebli.
Dawniej plantacje Aquilaria sinensis rozciągały się wzdłuż nizinnych terenów Hongkongu, lecz rozwój miasta wymusił likwidację upraw.