Hong Kong Cemetery

Hong Kong Cemetery

Hong Kong Cemetery. Z pewnością wycieczki na cmentarz nie znajdzie się w poradniku dla zwiedzających Hongkong, choć miejsce to wyjątkowo interesujące.

Publiczny cmentarz założony w 1845 roku, a więc tuż po przejęciu Hongkongu przez Anglików. celem  pochówku chrześcijańskich dusz (i nie tylko). Tuż obok znajduje się kilka innych cmentarzy: Jewish Cemetery, Hindu Cemetery, Parsee Cemetery, St. Michael’s Catholic Cemetery i Muslim Cemetery. Naprzeciwko cmentarza znajduje się Tor Wyścigów Konnych Happy Valley, więc jeśli na zwiedzanie cmentarza udamy się w środę późnym popołudniem, dzień możemy zakończyć obstawiając konie.

Cmentarz sprawia wrażenie nieco dzikiego parku i jest jednym z niewielu miejsc w Hongkongu, które przybliżają historię kolonialną Hongkongu. Cmentarz otwarty jest dla wszystkich zwiedzających, choć na ogół świeci pustkami.

Zapewne nie każdy mógł zostać pochowany na tym cmentarzu, a na pewno nie Chińczycy, stąd jeśli uda nam się odczytać wyryte na nagrobkach inskrypcje to zobaczymy, że pośród pochowanych przeważają Anglicy, najczęściej marynarze, żołnierze, policjanci. Tu znajdziemy także groby znaczących postaci Hongkongu: Robert Hotung, Paul Chater, Ho Kai. Podobno na cmentarzu pochowani są także Polacy, ale i również naziści.