Ilu jest Kanadyjczyków w Hongkongu?

  • Post category:News
  • Post comments:0 Comments


Ilu jest Kanadyjczyków w Hongkongu a dokładnie Hongkończyków posiadających paszporty kanadyjskie, którzy powrócili do miasta po fali wielkiej emigracji do Kanady, pod koniec ubiegłego wieku?

(Duża fala emigracji rozpoczęła się po podpisaniu przez Margaret Thatcher w 1984 roku  w Pekinie tzw. Sino-British Joint Declaration, na podstawie której Wielka Brytania  formalnie przekazała władzę na terytorium Chinom z chwilą wygaśnięcia 99-letniej dzierżawy New Territories (Nowych Terytoriów).

Wg. przewidywań gazety South China Morning Post nawet 300 tyś. Dokładnych danych jednak nikt nie posiada, gdyż powracający przekraczają granicę jako obywatele Hongkongu a nie Kanady.

Niezależnie od powodów dla których dawni emigranci i ich dzieci powracają do Hongkongu, choć głównie są to względy finansowe (lepsza praca, biznes etc.), obecność kanadyjskich Hongkończyków pozytywnie wpływa na społeczeństwo, równoważąc imigrację słabo wykształconych Chińczyków z Chin kontynentalnych, osiedlających się w Hongkongu na podstawie tzw. łączenia rodzin.

Więcej w gazecie SCMP. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Dennis Lau http://www.flickr.com/groups/42932152@N00/ i przedstawia samolo Air Canada Airbus A340-300 startujący z dawnego lotniska KAI Tak. Zapewne takim samolotem pierwsi udawali się do Kanady pierwsi emigranci.