Kilka newsów

  • Post category:News
  • Post comments:0 Comments

Najważniejsze wiadomości z Hongkongu z ostatnich 3 dni. Przy przeglądzie korzystano z serwisu RTHK.

News nr 1

Dwudziestopięcioletni kelner skazany został na 18 lat więzienia za za serię przestępstw na tle seksualnych, gł. uprawianie seksu z nieletnimi dziewczynami, dwa gwałty oraz posiadanie dziecięcej pornografii. Przed sądem kelner przyznał się do 300 seksualnych partnerów w ciągu ostatnich 5 lat, najczęściej których poznawał w internecie.

News nr 2

Federation of Trade Unions (Federacja Związków Zawodowych) zapowiedziała, że poprze w głosowaniu w lokalnym parlamencie (Radzie Ustawodawczej Hongkongu) ustawę o minimalnej płacy w wysokości 28 dolarów (11,2 zł). Ponad 200 związków stowarzyszonych w federacji akceptuje wysokość płacy minimalnej, mimo że związki zawodowe na początku domagały się płacy minimalnej na poziomie 33 dolarów (13,2 zł).

News nr 3

Publiczna ceremonia upamiętniająca Szeto Wah odbędzie się 27 lutego w Victoria Park. Organizatorzy proszą by osoby, które chcą uczcić pamięć zmarłego bojownika o wolność i demokrację w Chinach, zamiast kwiatów przekazywali pieniądze dla organizacji, którą Szeto Wah założył i przewodniczył – Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Patriotyczno- Demokratycznych Zmian w Chinach (Alliance in Support of the Patriotic Democratic Movements in China).

News nr 4

MTR Corporation zapowiedziało, że rozszerzy linię kolejową East Rail Line, łącząc tym samym Lo Wu (stacja przy granicy z Shenzhen) z Admiralty (jedna z gł. stacji w centrum Hongkongu). Obecnie East Rail Line kończy się w Hung Hom. Szacowany koszt projektu rozbudowy linii wynosi 60 mld dolarów (24 mld zł).

News nr 5

Partia Demokratyczna(Democratic Party) i Partia Liberalna (Liberal Party) w spotkaniu z Sekretarzem ds. Finansów Hongkongu Johnem Tsang, wezwały do wprowadzenia jednorazowych środków by pomóc ludziom z rosnącymi kosztami życia. Prezes Partii Demokratycznej Albert Ho zaapelował do ministra finansów by nadwyżkę budżetową w wysokości 28 mld dolarów (11,2 mld zł) przeznaczyć w całości na pomoc dla biednych.

News nr 6

Rząd zrezygnował z planu poszerzenia wysypiska śmieci w Tseung Kwan O. Sekretarz ds. Ochrony Środowiska Edward Yau zapowiedział natomiast, że rząd podejmie kroki do zmniejszenia ilości śmieci składowanych na wysypiskach o 35% do 8 500 ton dziennie. Wg, Edwarda Yau by osiągnąć ten cel należy zdecydowanie zmniejszyć produkcję śmieci.

News nr 7

Reprezentując pracodawców z Rady Doradczej ds. Pracy (Labour Advisory Board) Ho Sai-chu, powiedział RTHK (Radio i Telewizja Hongkong), że pracodawcy skłonni są zaakceptować proponowaną płacę minimalną w wysokości 28 dolarów (11,2 zł). Ho, który także jest członkiem Głównej Chińskiej Izby Handlowej (Chinese General Chamber of Commerce), powiedział także iż nie sądzi by ustanowienie płacy minimalnej w Hongkongu w wysokości 28 dolarów spowodowało masowe zwolnienia pracowników.

News nr 8

Dwudziestojednoletni mężczyzna został skazany przez sąd w Hongkongu na karę 5 lat więzienia, za rozprowadzanie narkotyku zwanego ketaminą. W czerwcu ubiegłego roku Devil Law zderzył się z autobusem w drodze do Sha Tin, by dostarczyć 200 gram ketaminy klientowi.

News nr 9

Szef rządu Donald Tsang oraz wysocy rangą urzędnicy rządowi złożyli wpisy w księdze kondolencyjnej Szeto Wah. Specjalna trybuna została wystawiona na zewnątrz budynku Rady Legislacyjnej, gdzie ustawodawcy mogli oddać cześć zmarłemu.

News nr 10

Około 200 uczni zostało ewakuowanych z przedszkola w Repulse Bay z powodu wycieku gazu w okolicy. Policja i strażacy pospieszyli na miejsce zdarzenia zaalarmowani przez pracowników Towngas. Rzecznik prasowy departamentu straży powiedział, że wyciek nastąpił na skutek prac drogowych mających miejsce nieopodal przedszkola.

News nr 11

Sekretarz ds. Środowiska Edward Yau, powiedział że społeczeństwo w Hongkongu popiera pomysł wprowadzenia opłaty za składowanie e-śmieci. Nie wiadomo jednak w jakiej wysokości taka opłata powinna być. Tanya Chan, ustawodawca z opozycyjnej Partii Obywatelskiej (Civic Party), zaapelowała aby taki podatek został wprowadzony tak szybko jak to możliwe.

News nr 12

Rozpoczęto miesięczne konsultacje, których celem jest zebranie opinii na temat ewentualnego rozszerzenia systemu informacyjnego o kredytobiorcach. Obecnie instytucje finansowe mają dostęp jedynie do informacji negatywnych, jak opóźnienia w terminach płatności przez osoby starające się o kredyt.

News nr 13

Część ustawodawców oskarżyła rząd o wykorzystywanie pracowników Radia i telewizji Hongkong (RTHK), nie zapewniając im bezpieczeństwa pracy. Ustawodawca reprezentujący sektor rachunkowości Paul Chan, domagał się od rządu wyjaśnień dlaczego rząd naciska stację by zatrudniała pracowników cywilnych niższego szczebla. Wg Paula Chan wielu pracowników pracuje w RTHK od lat i nie są już dłużej na „junior position”.

News nr 14

Badania przeprowadzone przez University of Hongkong pokazały, że w opinii młodych ludzi (15-29 lat) rząd Hongkongu jest nieszczery w twierdzeniach, że słucha ich wypowiedzi/poglądów. Ponad 70% z nich nie wierzy też, że politycy mówią prawdę. Badania zostały zlecone przez rządowe Central Policy Unit.

News nr 15

Zarzuty korupcyjne wobec policji wzrosły o 13% w pierwszych 11 miesiącach ubiegłego roku. Łącznie odnotowano 3 174 przypadków korupcji wśród policjantów. Wg ICAC (Independent Commission Against Corruption) nie ma oznak na odrodzenie się korupcji w powiązaniu z mafią, mimo że niektórzy zdymisjonowani oficerowie zamieszani byli przemyt narkotyków, nielegalne zakłady i lichwiarskie pożyczki.

News nr 16

Płaca minimalna została ustalona na 28 dolarów (11,2 zł). I tyle od pierwszego mają br. pracodawcy będą zobowiązani płacić pracownikom za każdą przepracowaną godzinę, ustalili ustawodawcy w Hongkongu po 9 godzinach obrad.

News nr 17

Podsekretarz Handlu i Rozwoju Gospodarczego (Commerce and Economic Development) Greg So zapewnił, że małe i średnie przedsiębiorstwa nie ucierpią po wprowadzeniu „prawa konkurencyjności”, którego ostrze skierowane będzie przeciwko dużym korporacjom. Nowe prawo nad którym pracuje rząd ma przyczynić się do zwiększenia różnorodności towarów na rynku konsumentów i zmniejszenia cen.

News nr 18

Rząd potwierdził, że Andy Tsang pełniący obecnie funkcję zastępcy komisarza policji ds. operacyjnych, zostanie nowym szefem policji w Hongkongu. Andy Tsang przejmie stanowisko po odchodzących na wcześniejszą emeryturę w najbliższy wtorek. Wybór został potwierdzony i zaakceptowany przez Pekin.

News nr 19

Według Partii Obywatelskiej (Civic Party) obecny system „jedno państwo-dwa systemy” obowiązujący w Hongkongu, zostanie wystawiony na test, z chwilą podjęcia decyzji przez urzędników rządowych dotyczącej zezwolenia na udział w pogrzebie Szeto Wah, dwóm wypędzonym z Chin byłym przywódcom powstania na Placu Tienanmen. Lider partii Audrey Eu, powiedziała że rząd może pokazać że system pracuje sprawnie jeśli wyrazi zgodę na ich przybycie.