Krótka podróż Długich Włosów

  • Post category:News
  • Post comments:0 Comments

Ustawodawca i prezes League of Social Democrats Leung Kwok-hung, znany powszechnie jako “Long Hair” czyli “Długie Włosy”, nie otrzymał pozwolenia na przekroczenie granicy z Chinami i powrócił do Hongkongu. Long Hair udał się wraz delegacją 56 hongkońskich ustawodawców do Szanghaju na spotkania z chińskimi politykami, poświęcone m.in. rozwojowi demokracji w Hongkongu.

Na lotnisku w Szanghaju walizka posła został przeszukana, a następnie poproszono Long Hair  o przekazanie chińskim służbom granicznym rzeczy w niej znalezionych jak: kilka koszulek i ulotek zawierających slogany o krwawym stłumieniu powstania studenckiego na Placu Tiananmen i książki o Partii Komunistycznej zakazanej w Chinach, które to Leung zamierzał przekazać chińskim przywódcom partyjnym.

Długie Włosy miał na sobie koszulkę wzywającą do wsparcia Tiananmen Mothers (Matki Tiananmen), grupy uformowanej przez matki studentów, którzy zginęli na Placu Tiananmen w 1989 roku. Koszulka ta także nie spodobała się pracownikom kontroli szanghajskiego lotniska.

Leung odrzucił żądania służb granicznych, stąd  nie otrzymał pozwolenia na przekroczenie granicy i odleciał ostatnim samolotem do Hongkongu. Wraz z Leung w do Hongkongu powróciło 2 innych ustawodawców: Cyd Ho i Peter Cheung, niezadowolonych z decyzji chińskich służb granicznych.

Zdjęcie: SCMP