Li Ka-shing znowu kręci

  • Post category:News
  • Post comments:0 Comments

Li Ka-shing kręci. Nie pierwszy raz zresztą. Wczorajsze media poinformowały o planach restrukturyzacji biznesu Li Ka-shing i przeniesieniu bazy ich rejestracji z Hongkongu na Kajmany.

Li, który jest prezesem dwóch firm: Cheung Kong (Holdings) i kontrolowanej przez Cheung Kong – Hutchison Whampoa, o wartości rynkowej 661,68 mld HKD (ok 297 mld zł), przekazał że wszystkie aktywa inne niż nieruchomości z obu firm (porty, telekomunikacja, sprzedaż detaliczna, energia, telekomunikacja), zostaną przekazane do nowej firmy o nazwie CK Hutchison Holdings (CKH Holdings), zarejestrowanej na Kajmanach.

Natomiast wszystkie aktywa w firmach związanych z nieruchomościami, także firm Li Ka-shing operujących za granicą, zostaną połączone w jedną – Cheung Kong Property Holdings, której akcje trafią na giełdę w Hongkongu. Cheung Kong Property Holdings stanie się tym samym jedną z największych firm działających na rynku nieruchomości w Hongkongu.

Li odrzucił zarzuty, że proponowana reorganizacja firm jest znakiem wycofywania jego biznesu z Hongkongu. “Ponad 75% firm notowanych na giełdzie w Hongkongu w ostatnich 10 latach, zarejestrowana jest na Kajmanach, włączając w to nawet przedsiębiorstwa rządu Hongkongu. Czy oni także utracili zaufanie do Hongkongu?”, powiedział Li Ka-shing, dodając, że jego firma tylko “podąża za trendem”.

Dowiedz się więcej: http://www.scmp.com/business/companies/article/1678165/how-li-ka-shing-killed-three-birds-one-restructuring