Miłość od pierwszego wejrzenia

[slideshow type=”ken” number=”20″ source=”{s:cheung-chau}” width=”700″ height=”393″][/slideshow]

Pokochać wyspę Cheung Chau można tylko poprzez jej nieustanne poznawanie. Mimo, że wyspa jest niewielka to jak w przypadku całego miasta (Hongkongu) zawsze mamy szansę odkryć coś nowego. Długo zastanawiałem się, jaka trasa wycieczkowa byłaby najlepsza do zaprezentowania, by podróżnicy doświadczyli jak najwięcej pozytywnych wrażeń z wyprawy na wyspę. Dla początkujących dysponujących mniejszą ilość czasu (2-3 godziny), polecam spaceru deptakiem Tai Hing Tai Rd. i Cheung Chau Sai Tai Rd., lub tzw. trasę zw. Cheung Chau Family Walk do wioski Ying Sin Leung oraz kryjówki piratów. Nie zaszkodzi także zwiedzić niewielkiego rynku wyspy i udać się na plażę czy zobaczyć Pak Tai Temple.

Prom z Central. Zobacz rozkład: http://www.nwff.com.hk/

Dla tych najbardziej wytrwałych polecam więc trasę 90-120 minutową. Po wyjściu z promu kierujemy się do głównego rynku wyspy (tuż przy przystani promowej), tam jemy kulki rybne ewentualnie inne morskie delicje, przechodzimy następnie na druga stronę wyspy (3 minuty drogi od rynku, wystarczy podążać za tłumem), zwiedzamy a nawet zażywamy morskiej kąpieli o ile pogoda dopisze.

By jednak rozpocząć zalecaną trasę, należy wrócić do rynku. Tam znaleźć mapę lub drogowskaz, który wskaże nam drogę do Cheung Chau Peak Road. Jak sama nazwa wskazuje, to uliczka położona na szczycie wyspy. Zobacz na google map. Po dotarciu na ulicę, idziemy już prosto aż do Cheung Chau Peak Road West  i Cheung Chau Cemetery (cmentarz, kolumbarium i krematorium w jednym miejscu). Pierwszą część wyprawy kończymy przy dzikiej a malowniczej plaży w zatoce Pak Tso Wan.

Dalej znowu pod górkę betonowymi schodkami do słynnej kryjówki piratów Cheung Po Tsai Cave. Niestety po dotarciu do zatoki Po Yue Wan, w okresie przypływu może być utrudnione dojście do Cheung Po Tsai Cave i wówczas nie będzie innego wyjścia poza powrotem. Na ogół jednak bez przeszkód dotrzemy do Cheung Po Tsai Cave. Stamtąd już zaledwie kilka minut prostej drogi do niewielkiej wioski i wybrzeża, skąd w oddali zobaczyć już można przystań promową.

Zobacz galerię zdjęć na Flickr