Najlepszy transport na świecie

  • Post category:News
  • Post comments:0 Comments

Hongkong ma najlepszy transport na świecie, wynika z najnowszego badania międzynarodowej agencji w zakresie zarządzania Arthur D Little. Urban Mobility Index 2.0 bo tak nazywa się wskaźnik oceny jakości publicznego transportu, sklasyfikował po raz kolejny Hongkong na pierwszym miejscu, uznając że miasto rozwinęło najbardziej zaawansowany system przewozu pasażerów.

W stosunku do innych miast, z transportu miejskiego korzysta w Hongkongu najwięcej osób, jednocześnie ilość zarejestrowanych samochodów na 1 mieszkańca jest najniższa na świecie.

Na kolejnych miejscach listy znalazł się: Sztokholm, Amsterdam, Kopenhaga, Singapur i Wiedeń. Warszawa znalazła się się na miejscu 24, gromadząc tyle samo punktów co Praga.

Niestety są też i złe wieści. Hongkong spośród 11 miast z pierwszych miejsc listy jest najgorszy w ilości ścieżek rowerowych. Sztokholm ma ich 4,041 km (na 1 tysiąc km kwadratowych lądu) , Amsterdam 3,502 km a Hongkong jedynie 187 km.

Transport miejski w Hongkongu to: metro (MTR), szybka kolej łącząca port lotniczy z miastem (Airport Express), autobusy, minibusy, promy oraz taksówki. Cena biletu jednorazowego na metro i autobus uzależniona jest od długości trasy podróży i waha sie od 1,6 zł (w przeliczeniu) do 8 zł. Bilety miesięczne są wyłacznie na wybrane trasy jak: Tung Chung do Central. Przeciętnie na trasnport mieszkaniec Hongkongu wydaje od  300 do 600 zł miesięcznie