Niebezpieczna krytyka Chin

  • Post category:Chiny
  • Post comments:0 Comments

Hongkoński wydawca, który pracował nad wydaniem książki o obecnym prezydencie Chin Xi Jinping, został podstępem  zwabiony do Chin, zatrzymany i już od trzech miesięcy przebywa w areszcie.

Siedemdziesięciotrzyletni Yao Wentian (sądząc po nazwisku to Chińczyk z Chin kontynentalnych, który osiedlił się w Hongkongu), redaktor naczelny Morning Bell Press, został zwabiony pod koniec października do pobliskiego Shenzhen, pod pretekstem dostarczenia obrazu dla swojego przyjaciela. Po przekroczeniu granicy Yao Wentian został otoczony przez tuzin ochroniarzy i aresztowany. Chińska policja nie ujawniła jeszcze powodów aresztowania Yao, choć prawdopodobnie wśród zarzutów przeciwko wydawcy znajdzie się przemyt i uchylanie od płacenia ceł.

Yao współpracował z osiedlonym w Stanach Zjednoczonych chińskim pisarzem-dysydencie Yu Jie, nad wydaniem książki Yu Jie zatytułowanej: Chinese Godfather Xi Jinping (Chiński Ojciec Chrzestny Xi Jinping). Wcześniej Yu w książce: China’s Best Actor: Wen Jiabao (Chin Najlepszy Aktor: Wen Jiabao), ostro skrytykował byłego premiera Chin.

Yao Wentian już wcześniej dostawał pogróżkl i rady by zakończyć współpracę z Yu Jie.

Opracowano na podstawie artykułu z South China Morning Post.