Wuhan Institute of Virology zaprzecza

[vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_single_image image=”18330″ img_size=”large” add_caption=”yes” alignment=”center” style=”vc_box_rounded” onclick=”link_image” css_animation=”appear”][vc_column_text css_animation=”appear”]

Wuhan Institute of Virology zaprzeczył w sobotę pogłoskom, że jeden z jego pracowników był “pacjentem zero”, od którego zaczęła się epidemia. „Niedawno pojawiły się fałszywe informacje o Huang Yanling, absolwentce naszego instytutu, która twierdziła, że była “pacjentką zero” nowego koronawirusa – przekazał w oświadczeniu instytut. Huang pracowała do obrony dyplomu w instytucie do 2015 r., następnie opuściła prowincję i od tego czasu nie wróciła. Huang była w dobrym zdrowiu i nie zdiagnozowano u niego choroby.

Shi Zhengli, pracownik naukowy w Wuhan Institute of Virology, powiedział w sobotę wieczorem: „Mogę obiecać, że w naszym instytucie nie zarażono żadnej osoby, w tym studentów. Mamy zero przypadków infekcji”, poinformował w niedzielę Beijing News .

Podczas gdy chińscy badacze i urzędnicy twierdzą, że koronawirus jest prawdopodobnie związany z konsumpcją dzikich zwierząt – „najprawdopodobniej” nietoperzy, według Wu Yuanbin, z Ministerstwa Nauki i Technologii, wiele osób twierdzi, że wirus jest powiązany z państwowym laboratorium w Wuhan. Chociaż nie ma dowodów na poparcie tych twierdzeń, nowe regulacje rządu centralnego obejmujące państwowe laboratoria biotechnologiczne pomagają podsycić spekulacje. W sobotę ministerstwo wydało dyrektywę wzywającą do lepszego zarządzania wirusami przez wszystkie laboratoria biologiczne.

Chińskie władze podały, że uważa się, że wirus pochodzi z rynku owoców morza w Wuhan po tym, jak w grudniu zidentyfikowano grupę pacjentów powiązanych z rynkiem. Ale pierwszy pacjent zdiagnozowany przez wirusa nigdy nie odwiedził rynku, zgodnie z badaniem opublikowanym 24 stycznia w czasopiśmie medycznym The Lancet. W artykule naukowcy, z których siedmiu pracuje w szpitalu Wuhan Jinyintan, stwierdzili, że pierwszy pacjent nie miał kontaktu z targowiskiem, a także nie było powiązania epidemiologicznego między pierwszym pacjentem a późniejszymi przypadkami. Badanie oparto na danych z pierwszych 41 pacjentów z potwierdzonymi zakażeniami.

Daniel Lucey, specjalista od chorób zakaźnych z Georgetown University w Waszyngtonie, powiedział, że możliwe jest, że wirus „pojawił się na tym rynku, zanim wyszedł z tego rynku”, według magazynu Science.

Wiele spekulacji koncentruje się na Wuhan Institute of Virology, jedynym laboratorium w Chinach, które uzyskało stopień bezpieczeństwa biologicznego 4 (BSL-4). Laboratorium zostało zaprojektowane do leczenia chorób zakaźnych, takich jak Ebola i Sars. Niezweryfikowana teoria biologicznego wycieku z instytutu była tak szeroko udostępnianego online, że Shi Zhengli, wiodąca badaczka w instytucie wirusów związanych z nietoperzami, napisała na swoim koncie w mediach społecznościowych, że „gwarantuje swoim życiem”, że wybuch nie był związane z obiektem.

Według chińskich mediów w Chinach w 2004r., nastąpił wyciek z laboratorium wirusa Sars, zabijając jedną osobę i zarażając dziewięć innych. Chińskie władze stwierdziły, że wyciek był wynikiem zaniedbania, a pięciu wyższych urzędników w Chińskim Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zostało ukaranych.

_________

Wuhan Institute of Virology wybudowano w 2015 roku a pracę rozpoczął w styczniu 2018 roku. Wspomniana na początku Huang Yanling, miała obronić pracę magisterską (dyplom) w instytucie będącym w takcie budowy i testów. Coś tutaj mi się nie zgadza….[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]