Nowa dżonka w Hongkongu

Uważni obserwatorzy z pewnością dostrzeli w wielkanocną niedzielę 16-go kwietnia, nową dżonkę w Zatoce Wiktorii.

Dżonka mająca tymczasową nazwę Aqualuna 2, wyraźnie odróżnia się od pozostałych 2 dżonek obecnych w zatoce: Aqualuna i Duk Ling, gdyż zamiast tradycyjnej czerwieni, Aqualuna 2 otrzymała żagle biało-niebieskie. Kolor niebieski i biały ma przypominać porcelanę dynastii Ming. Na żaglach wymalowany jest smok oraz hieroglif egipski ankh, będący symbolem życia, a także logo grupy Aqua, do której należy dżonka.

Aqualuna 2 została zbudowana w Chinach, w Shenwan (prowincja Guangdong, nieopodal Zhongshan), w doku Yi Hap Shipyard pod nadzorem hongkońskiego budowniczego statków Au Wai i jego syna Au Sai-kit (zdjęcie). W latach 2004-2005 Au Wai zbudował w Hongkongu w swoim doku w Shau Kei Wan dżonkę Aqualuna, niestety brak odpowiednich fachowców w Hongkongu spowodował, że Au Wai postanowił przenieść produkcję Aqualuna 2 do Chin.

W latach pięćdziesiątych Au Wai nadzorował w Makau budowę dżonki Duk Ling.

Właścicielem doku w Chinach jest Wong Kin-kao, który w latach osiemdziesiątych uciekł z Chin do Makau i tam w 1986 roku założył własny dok. Niestety na początku lat 90-tych wraz z upadkiem przemysłu budowy statków w Makau, Wong Kin-kao postanowił powrócić do Chin. Obecnie Yi Hap Shipyard jest jednym z ostatnich doków w Chinach budujących drewniane statki.

Koszt budowy Aqualuna 2 wyniósł w przybliżeniu 1,3 mln USD. Aqualuna 2 zbudowana została z indonezyjskiego drzewa tekowego i jest o 2 metry dłuższa i 3 szersza od dżonki Aqualuna.

Historia dżonki Aqualuna, będącej ikoną Hongkongu, rozpoczęła się w grudniu 2003 roku, gdy miasto podnosiło się z marazmu wywołanego epidemią SARS, która to pochłonęła 299 ofiar. Richard Ward i David Yeo, założyciele Aqua Restaurant Group, otwierając restauracje Aqua i Hutong w Tsim Sha Tsui, postanowili dla klientów przybywających z wyspy Hongkong, zbudować niewielki statek. W tym celu udali się do doku Au Wai. W 2006 roku na wody Zatoki Wiktorii, zamiast niewielkiego sampana, na morzę wypłynęła duża, tradycyjna dżonka z czerwonymi żaglami.

Każdy turysta udający się do Hongkongu, powinien wybrać się na 45 minutową przejażdżkę dżonkami Aqualuna lub Duk Ling. Sama przejażdżka bez kolacji to wydatek przec. 160 HKD czyli około 85 zł.