Od niszczenia krzyży do nadzorowania Hongkongiem i Makau

Pekin po raz pierwszy wyznaczył przywódcę stanu, 67-letniego Xia Baolong, sekretarza generalnego Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin (Chinese People’s Political Consultative Conference) na stanowisko dyrektora biura nadzorującego sprawy Hongkongu i Makau, tj. Biura ds Hongkongu i Makau (Hong Kong and Macau Affairs Office, HKMAO), wzmacniając bezpośredni nadzór nad wdrażaniem polityki w mieście, jednocześnie zmniejszając autorytet obecnego szefa Zhang Xiaoming, degradując go do stanowiska zastępcy. Nastąpiło także ograniczenie niezależności Biura Łącznikowego Centralnego Rządu Ludowego w Hongkongu i Biura Łącznikowego Centralnego Rządu Ludowego w Makau. Obecni dyrektorzy: Luo Huining (Hongkong) i Fu Ziying (Makau), otrzymali stanowiska wicedyrektorów w HKMAO i podlegać będą bezpośrednio Xia Baolong.

Xia Baolong ma reputację polityka rządzącego twardą ręką i jest powszechnie uważany za zaufanego sojusznika prezydenta Xi Jinpinga, wspólnie pracując ponad cztery lata w prowincji Zhejiang w połowie 2000 roku – Xi jako szef partii komunistycznej i Xia jego zastępca. Nacisk Xia w 2014 i 2015 r. na burzenie krzyży na dachach kościołów we wschodniej prowincji Zhejiang był szeroko krytykowany przez społeczność międzynarodową.

Styczniowe odwołanie dyrektora Biura Łącznikowego Centralnego Rządu Ludowego w Hongkongu Wang Zhimin i  powołanie na stanowisko dyrektora zaufanego prezydenta Chin Xi Jinping – Luo Huining, plus obecna reorganizacja biur łącznikowych, które będą raportować do Xia Baolong – oznacza że Pekin dostrzegł wady poprzedniego systemu i chce otrzymywać wiadomości z Hongkongu i Makau, szybciej reagując na pojawiające się problemy. Jednocześnie to kolejny sygnał, że Pekin będzie chciał mocniej angażować się w politykę w Hongkongu, doprowadzić do uchwalenia przez hongkoński parlament ustawy anty-wywrotowej, wprowadzić w szkołach edukację patriotyczną czy ograniczyć niezawisłość sądów. We wrześniu bieżącego roku odbędą się także wybory do Rady Ustawodawczej Hongkongu i jeśli sytuacja w mieście się nie uspokoi to partie popierające Pekin jak DAB, będą musiały liczyć się z porażką w okręgach geograficznych. To w konsekwencji oznaczać będzie niemożność przegłosowania wielu wspomnianych wcześniej ustaw. Inaczej mówiąc, same kłopoty.

Obecna epidemia koronawirusa psuje mocno plany Pekinu. Z pewnością wkrótce nastąpi odwołanie szefowej rządu Hongkongu Carrie Lam. Kto ją zastąpi? Chętnych nie ma ale prezydentowi Chin się nie odmawia. Wybór nowych dyrektorów HKMAO oraz Biura Łącznikowego sugeruje, że będzie to ktoś komu Pekin bezgranicznie ufa, ktoś przebywający obecnie na politycznej emeryturze i ktoś kto wykazał się w swojej karierze sukcesami. Luo Huining walczył z korupcją w Shanxi, Xia Baolong z krzyżami w Zhejiang. Kto to może być? Cóż, poczekajmy do marca!

Leave a Reply