Pieniądze w Hongkongu

HK moneyŚrodkiem płatniczym w Hongkongu jest dolar hongkoński (HKD) mający stały kurs wymiany do dolara amerykańskiego (1 USD = 7,7 -7,8 HKD). Wybierając się na wycieczkę do Hongkongu, najlepiej zakupić w polskim kantorze dolary amerykańskie a na miejscu w Hongkongu (w banku lub kantorze) wymienić je na dolary hongkońskie. Można także posługiwać się kartą debetową Mastercard/Visa w USD wydaną przez bank polski. Posługiwanie się kartami kredytowymi lub debetowymi w złotówkach jest niestety znacznie droższe, od 3 do 10%

Osobiście zalecam posiadanie karty debetowej Mastercard/Visa w dolarach amerykańskich. Tu zarówno płacąc kartą za hotel czy wyciągając pieniądze z bankomatu, na przewalutowaniu praktycznie nic nie stracimy.

Wymieniając dolary amerykańskie na hongkońskie należy uważać na kurs wymiany. Co ciekawe, rozsiane po mieście kantory mogą mieć znacznie mniej korzystny kurs niż bank, choć w banku za wymianę możemy zapłacić prowizję, nawet 25-50 zł (50-100 HKD). Uwaga! Powinniśmy nosić przy sobie niemal zawsze kartę kredytową. Tak na wszelki wypadek.

W Hongkongu najczęściej w portfelu będziemy mieć banknoty 100 dolarowe, 50-tki, 20-tki i 10-tki. Rzadziej 500-tki i banknoty 1000 dolarowe. Jeśli pieniądze wymieniać nam będzie kantor, wystrzegajmy się banknotów 1000 dolarowych. Rzadko, ale zdarzają się podróbki,

W Hongkongu pieniądze emituje rząd, choć wyłącznie plastikowe 10-tki oraz banki: Standard Chartered, HSBC i Bank of China. Kolorystyka banknotów trójki emitentów jest taka sama, choć różne na pieniądzach są motywy.

Ogólnie jest bezpiecznie, nigdy nie trafił w moje ręce fałszywy banknot. Jedyne na czym możemy stracić to zły kurs wymiany.