Na początku tygodnia Sing Pao, propekińska gazeta, zamieściła komentarz na frontowej stronie dziennika, twierdząc że szef rządu Hongkongu Leung Chun-ying wraz z Zhang Xiaoming z China Liaison Office, podżegnuje ruch niepodległościowy w Hongkongu. Autor artykułu wezwał chińską agencję dyscyplinarną, mającą siedzibę w Hongkongu do zbadania Leung i biura, będącego organem rządów Pekinu w mieście.
“W rzaczy samej niepodległość nie ma rynku w Hongkongu… Leung Chun-ying celowo dopingował niepodległość Hongkongu by skonsolidować władzę pod swoimi rządami…”. Jak twierdzi gazeta, praktycznie nie było rozmów o niepodległości nim Leung objął stanowisko.
Sing Pao skrytykowało Leung także, za to że jest w stanie jedynie przyciągnąć do pracy z nim niekompetentnych urzędników. Gazeta wspomina także o “przyjacielskich” upomnieniach otrzymywanych przez polityków, po tym jak wypowiadają się negatywnie o rządach Leung, a nawet stosowania gróźb wobec tych, którzy decydują się przemówić.
Komentarz wzywa China’s Central Commission for Discipline Inspection (CCDI) do przeprowadzenia dochodzenia i zbadania pracy Liaison Office.
“Przywróćmy pokój dla społeczeństwa Hongkongu. Przywróćmy życie niezaangażowane w politykę w szkołach. Przywróćmy energię dla rozwoju kraju w sektorze politycznym i biznesowym. Przywróćmy niewinność rządu (centralnego), by nie musiało być obwiniane za pewne osoby, poszukujące jedynie osobistych korzyści” – nawołuje dziennik.
Następnego dnia po rewelacjach Sing Pao, Hong Kong China News Agency (lokalna propekińska agencja prasowa), zamieściła reportaż sugerujący, że prezes Sing Pao Media Enterprises, chiński biznesmen Gu Zhuoheng, jest na liście osób ściganych przez policję w Shenzhen za nielegalne pozyskanie i zagarnięcie depozytów wysokości 130 milionów juanów (19,46 mld USD). Policja próbuje namierzyć Gu Zhuoheng, lecz ten uciekł za granicę, stwierdziło Hong Kong China News Agency.
Gu Zhuoheng wszystkiemu jednak zaprzecza, twierdząc że atak na niego spowodowany jest odrzuceniem w ub. roku uległości wobec niektórych sił politycznych. Nieprawdą jest także, że jest poszukiwaną osobą przez Chiny i nadal może swobodnie podróżować.
______
Wszystko wskazuje na to, że Pekin traci kontrolę nad kartami… Tego rodzaju walki w propekińskim obozie, nie przysłużą się partiom prorządowym w wyborach parlamentarnych, a które odbędą się już w najbliższą niedzielę. Szef rządu Hongkongu rzeczywiście poprzez podsycanie nastojów niepodległościowych, próbuje wywrzeć na Pekinie presję, by ten oszczędził go w następnych wyborach i powołał na stanowisko szefa rządu na kolejne 5 lat, jako jedyną osobę potrafiącą zwalczyć separatystyczne dążenia mieszkańców Hongkongu.
Komentujący w/w rewelacje sugerują także, że artykuł jaki ukazał się w Sing Pao to nic innego jak ostrzeżenie dla Leung wystosowane przez… Pekin. W podobny sposób Pekin często komunikuje się z rządzącymi w Hongkongu zamieszczając mniej lub bardziej krytyczne artykuły w chińskich dziennikach Global Times czy People’s Daily. Chińska partia komunistyczna z pewnością uważnie przygląda się poczynaniom Leung i nie zawsze jest zadowolona z jego działalności.