Sędziowie krytykują rząd

  • Post category:News
  • Post comments:0 Comments
Otwarcie roku prawnego w City Hall. Zdjęcie Sam Tsang

Ustępujący prezes hongkońskiego stowarzyszenia adwokatów (Bar Association) Paul Shieh Wing-tai, skrytykował rząd Hongkongu za wprowadzanie w błąd społeczeństwa Hongkongu, o tym co dokładnie stanowi praworządność (przestrzeganie prawa). Rząd w okresie Umbrella Movement dawał wypaczoną interpretację tego co stanowi praworządność. W końcu to nie tylko robienie rzeczy zgodnie z prawem ale i poszanowanie prawa jednostki i wolności. Natomiast nadmierne przywiązywanie wagi do przestrzegania prawa jest cechą państw totalitarnych.

Prezes Sądu Najwyższego Hongkongu Geoffrey Ma w swoim wystąpieniu zaznaczył, że większość mieszkańców Hongkongu przestrzegała rządów prawa, zarówno przed akcją nieposłuszeństwa (Umbrella Movement) jak i przestrzega prawa obecnie.

Co prawda Sekretarz ds. Sprawiedliwości Rimsky Yuen podtrzymał w swojej wypowiedzi, że protest okupacyjny stanowił “krzykliwe” zmiany dla hongkońskiej praworządności, lecz nie jest on poważnie traktowany przez sędziów i prawników Hongkongu.

Ogólnie na rozpoczęciu nowego roku prawnego w Hongkongu, oberwało się rządowi Hongkongu. Bez wątpienia powiało tutaj optymizmem, że cały system sądowniczy w Hongkongu, opiera się skutecznie naciskom chińskiej partii komunistycznej i rozkazom płynącym z Pekinu. I tu sytuacja zapewne nie zmieni się przez długie lata.

Dowiedz się więcej: http://www.ejinsight.com/20130113-rule-of-law-what-it-means-for-people-and-the-govt/