Święta w Hongkongu


W katolickiej szkole podstawowej w Discovery Bay, nauczyciele w ramach pełnienia jakiejś skomplikowanej misji, informują dzieci, że święty Mikołaj nie istnieje i to nie on rozdaje prezenty, powodując że niejeden chłopiec i dziewczynka ze łzami wraca do domu.

W buddyjskiej podstawówce w Yuen Long, zakazano słowa “Christmas”… To nic, że tuż za bramą są przystrojone choinki a na ulicach śpiewają kolędy. W tej szkole Boże Narodzenie nie istnieje.

Od skrajności w skrajność.

W krótkiej czytance języka angielskiego dla klasy 2, mały chłopiec imieniem Rex, na chwilę opuścił rodziców na lotnisku. Zapewne zaciekawiły go kolorowe magazyny w kiosku albo zabawki, albo coś innego, kolorowego. Dla nauczycielki języka angielskiego Rex jest chłopcem złym, nieposłusznym, nierozważnym.
Próbowałem z nauczycielem dyskutować, wykazać że Rex jest zapewne ciekawym świata chłopcem i należy okazać mu zrozumienie. Bez skutku…

Dyrektorka szkoły na zebraniu rzuca groźne gromy. Dzieci się nie uczą, wyniki egzaminów są kiepskie (w Hongkongu dzieci nawet już w pierwszej klasie co rusz mają jakiś egzamin albo test) a nauczyciele nie słuchają jej rad.
I tak mi przyszło do głowy, gdyby nauczyciele mniej na dzieciaków krzyczeli (nie dotykaj, stój, siedź, nie ruszaj się, słuchaj) a więcej uczyli, to zapewne wyniki byłyby znacznie lepsze.

Reksio bije rekordy popularności! Był też testowany Krecik, La Linea, Bolek i Lolek oraz Sąsiedzi vel Pat i Mat a jednak pierwsza i druga klasa zapałała miłością do Reksia. Kilka dni temu jeden z nauczycieli przybiegł do mnie prosząc o nazwę bajki o tym głupim polskim psie bo innych bajek dzieci nie chcą oglądać.

Święta… a biznes kręci się dalej. Wystrojone sklepy, amerykańskie pop-kolędy w każdym centrum handlowym i znudzone “Wesołych Świąt” usłyszane po raz setny od portiera… Tyle, że świąt jakoś w powietrzu nie czuć. Zamiast ubierania choinki w tym roku będą świąteczne zakupy a wigilię tradycyjnie w Hongkongu spędzimy w restauracji jedząc coś co w niczym nie przypomina grzybowej czy pierogów ale na pewno jest bardzo smaczne!

Wesołych Świąt!