Most Tsing Ma

[tvideo type=”vimeo” clip_id=”72643729″]
Most Tsing Ma łączący wyspę Tsing Yi z wyspą Ma Wan i Lantau, będący częścią tzw. Lantau Link, to swego czasu drugi najdłuższy zawieszony most na świecie. I mimo, że obecnie plasuje się dopiero na 9 miejscu to niewątpliwie cały czas robi wrażenie.

Prace przy moście rozpoczęto w 1992 roku a ukończono w 1997r. W budowie mostu uczestniczyły firmy angielskie i japońskie. Koszt budowy mostu wyniósł 7,2 mld dolarów (ok 3 mld zł). W otwarciu mostu uczestniczyła Premier UK Margaret Thatcher.

Niestety wstęp na most dla pieszych jest zabroniony, i nie tylko dlatego, że ktoś mógłby przypadkiem wpaść pod samochód, pewnie to też. Most przyciąga jak się okazuje samobójców. W ostatnich dwóch latach policja morska w części północnej i południowej mostu posiadających niewielki dostęp dla pieszych, odnotowała 13 samobójstw, 24 próby a z morza wyłowiono 37 ciał. Most jednak raz w roku zamykany jest dla ruchu samochodowego (kierowany jest on na jezdnie pod mostem) a otwierany dla biegaczy uczestniczących w maratonie Standard Chartered.

Najlepszy widok na most Tsing Ma jest z wysypy Ma Wan, na którą dostaniemy się najszybciej promem z Central oraz z punktu widokowego leżącego po stronie wyspy Tsing Yi (Lantau Link View Point and Visitors Centre), do którego dostaniemy się szybko taksówką z Tsing Yi lub minibusem 308M (exit A1 MTR Tsing Yi). Uwaga, minibus ten dość rzadko kursuje i możemy mieć trudności zarówno ze znalezieniem jego przystanku jak i wyjaśnieniem kierowcy gdzie chcemy wysiąść. Niezapomniane wrażenie dostarczy nam także przejażdżka mostem. Tu wystarczy wziąć autobus udający się z Tsin Yi do Ma Wan (Park Island).