W setną rocznicę powstania Republiki Chińskiej

  • Post category:News
  • Post comments:0 Comments

Ponad 1000 osób zgromadziło się wczoraj w parku w Tuen Mun by uczcić 100 rocznicę powstania Republiki Chińskiej przypadającą w br. oraz wzywając władze w Pekinie by wprowadziły wolność i demokrację wzorem Tajwanu.

Sun Jat-sen został wybrany w Nankinie na pierwszego prezydenta Republiki Chińskiej w 1 stycznia 1912r., choć historia republiki rozpoczęła się od buntu żołnierzy przeciwko władzy cesarskiej w mieście Wuhan w 1911 r. Za spadkobiercę Republiki Chińskiej uważa się Tajwan. Pekin nie uznaje Republiki Chińskiej, twierdząc że przestała ona istnieć w 1949r.

Ceremonia miała miejsce Dr Sun Yat-sen Memorial Park, naprzeciw dwupiętrowego Red Mansion, jednego z domów używanych przez Sun Jat-sena w czasie rewolucji. W zgromadzeniu wzięli udział byli studenci tajwańskich uniwersytetów, związki zawodowe i inne organizacje popierające władzę na Tajwanie.

Jeff Yang, dyrektor generalny biura Hong Kong Affairs of the Mainland Affairs Council (of Taiwan), powiedział że Republika Chińska zawsze istniała. “Mamy nadzieję, że Wielkie Chiny mogą mieć więcej wolności i demokracji, więcej powszechnej edukacji i równomiernie dzielonego dobrobytu”.

“Jesteśmy szczęśliwi i zaszczycenie, że możemy uczestniczyć w tej ceremonii. Sun i inni rewolucjoniści dokonali wielkiego poświęcenia byśmy my mogli dzisiaj cieszyć się naszym szczęściem. Nie musimy tak samo się poświęcać. Chiny chcą zmian i nie mogą polegać na Japonii i USA. To musi należeć do jej przyjaciół w Hongkongu i na Tajwanie. Zmiana Chin należy do nas”.

“Hongkong ma ważną rolę do odegrania jako platforma dialogu pomiędzy Chinami i Tajwanem (…). Lecz nie ma rynku na Tajwanie dla rozwiązania, które obowiązuje w Hongkongu – jedno państwo-dwa systemy” – powiedział Jeff Yang.