Witamy nowe pokolenie ustawodawców

  • Post category:News
  • Post comments:0 Comments

HKEJ, Ben Kwok

Z radością witamy nowe pokolenie ustawodawców, którzy z pewnością przyniosą nową energię do rady ustawodawczej (lokalny parlament).

Prezesowi Hong Kong Television (HKTV) Ricky Wong Wai-kay, możemy tylko życzyć więcej szczęścia następnym razem.

Niegrzeczny chłopiec sektora telewizyjnego, którego kampania bazowała na niedopuszczeniu do przyszłorocznych wyborów obecnego szefa rządu Leung Chun-ying, stracił miejsce w parlamencie na rzecz Tanya Chan Suk-chong  z Civic Party (po 4 latach nieobecności, witamy ponownie Tanię Chan w parlamencie, BB), która zdobyła ostatnie miejsce w okręgu wyborczym Hong Kong Island.

Można nazwać to przeznaczeniem, Hong Kong Island (okręg wyborczy, BB), ma zredukowaną liczbę miejscc w obecnych wyborach z 7 na 6.

W porównaniu do innych okręgów, jest postrzegany (w/w okręg, BB) jako baliwat pandemokratów i wielu rezydentów Taikoo Shing czekało do 2 nad ranem by móc zagłosować, ze względu na dużą frekwencję i zmniejszoną liczbę lokali wyborczych.

To powinien być dobry znak dla pandemokratów, lecz wzspółzawodnictwo nawet pomiędzy nimi było silne.

Cyd Ho Sau-lan z Labour Party nie była w stanie uzyskać reelekcji, podobnie jak inni demokraci: Lee Cheuk-yan, Frederick Fung Kin-kee i Raymond Wong Yuk-man.

Czy lubisz to czy nie, starzy wojownicy muszą przekazać pałęczkę demokratom nowej generacji, pokoleniu lat 80-tych i 90-tych.

Nowa rasę polityków otwiera Nathan Law Kung-chung, weteran protestu z 2014 (Ruch Parasoli, BB), który w wielku 23 lat będzie najmłodszym członkiem parlamentu i który zdobył największą liczbę głosów na wyspie, tuż po wszechpotężnej Regina Ip Lau Suk-yee.

Law, razem z Yau Wai-ching, Kwong Chun-yu i kilkoma innymi bojownikami Ruchu Parasoli, przyniesie nam najbardziej interesujący rozdział w politycznej sadze Hongkongu po przejęciu miasta (przez Chiny, BB).

 

(…)

Ale tym razem, czujemy radość z powodu nowych ustawodawców, szczególnie wobec tych młodych ludzi, którzy wyrośli z roszalałego ulicznego protestu.

Dla Ricky Wong, to po prostu kolejny cios.

Akcje jego firmy straciły 10% w poniedziałek rano, po tym jak skoczyły o 10% w piątek, w nadziei że wygra i otrzyma w większą szansę na otrzymanie licencji TV.

Wong obarczał winą CY Leung za blokowanie jego biznesu. Dlatego dołączył do kampani ABC – Anyone But CY (wszyscy oprócz CY) by zyskać na rosnącym publicznym niezadowoleniu z szefa rządu.

Niestety jego strategia nie zadziałała dobrze, choć tylko kilku kandydatów poparło kandydaturę Leung na rządy w drugiej kadencji, z obawy by nie rozwścieczyć swoich wyborców.

Głosujący nie są głupi również. Jeśli Leung nie otrzyma szansy na drugą kadencję, co Wong miałby robić w parlamencie przez pozostały czas, jeśli jego misja została już spełniona?

Dobrze zobaczyć, że wyborcy na wyspie Hongkong nie są głupi.