Chińscy przemytnicy szamponów

Zatłoczone pociągi metra, zatłoczone autobusy, zatłoczone ulice. A przy granicy hordy Chińczyków z pobliskiego Shenzhen przepakowują zakupione towary by później z zyskiem odsprzedać je w Chinach. Dlaczego? Ponieważ chińskie produkty w Chinach mimo, że nieraz dużo tańsze, często są niskiej jakości. Dobrym przykładem są tutaj artykuły drogeryjne, do których Chińczycy dodają masę różnej chemii, nieraz proces produkcji pozostawiając poza rozsądną kontrolą. Byle tylko więcej zarobić. I dlatego bezpieczniej jest użyć szamponu koreańskiego lub amerykańskiego. Jako, że kupiony w Hongkongu, nie będzie także podrobiony.

Problem palący od lat, choć jak do tej pory politycy umywali od niego ręce. Coś jednak ostatnio drgnęło i zaczyna się przebąkiwanie nad ograniczeniem przemytniczych praktyk zaradnych Chińczyków. Błędem byłoby myśleć, że mądrzy politycy wszystko widzą i kontrolują i czekają tylko odpowiedniej chwili na wdrożenie antyszmuglerskich przepisów. Że drgnęło, należy zawdzięczać protestom mieszkańców dzielnic dotkniętych przemytem oraz ugrupowaniom w rodzaju Hong Kong Indiegenous https://www.facebook.com/hkindigenous, które z odwagą sprzeciwiają się przemytnikom, organizując akcje protestacyjne.

Najnowszy projekt ograniczenia tego specyficznego granicznego handlu ogłosiła Partia Liberalna James’a Tien. Członkini partii Selina Chow chciałaby ograniczyć nielimitowaną ilość jednorazowych przekroczeń granicy mieszkańców Shenzhen, do przeciętnie 365 czyli średniej liczby dni w danym roku kalendarzowym. Partia Liberalna jest partią biznesmenów i mimo, że ostatnio nieco na uboczy, jej głos nadal się liczy w Hongkongu jak i Chinach. Wątpić jednak należy, że to rozwiąże całkowicie problem, a jedynie ograniczy działalność najbardziej aktywnych przemytników.

Właściwie sam już projekt nie ma w całym zamieszaniu znaczenia. Ważne by politycy zaczęli głośno o problemie przemytu mówić. Decyzja i tak przyjdzie z Chin. Oby jednak nie za późno, gdyż napięcie na granicy wzrasta… W najbliższą niedzielę w dzielnicy Yuen Long odbędzie się kolejna w tym miesiącu demonstracja antyszmuglerska.