Pomoc nadejdzie z Kanady

  • Post category:News
  • Post comments:0 Comments


Jak podaje dziennik SCMP, hongkońscy emigranci do Kanady zamierzają poprzeć i wziąć udział w prodemokratycznym ruchu “Occupy Central” (okupacja dzielnicy biznesowej Central), który najprawdopodobniej rozpocznie się w lipcu 2014r. W ubiegłym miesiącu grupa 60 mieszkańców Toronto, wyraziła chęć połączenia sił i wparcia ruchu demokratycznego w Hongkongu. Grupa zamierza szukać zwolenników także wśród hongkońskich emigrantów do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Eric Li, który mieszka w Kanadzie od 34 lat, powiedział że narzucany przez Chiny mechanizm prześwietlania kandydatów na przyszłego szefa rządu Hongkongu byłby nie do zaakceptowania w demokratycznym państwie. “Ludzie mogą przyłączyć się do wyścigu jeśli tylko dokonają opłaty w wysokości 200 kanadyjskich dolarów (ok 580 zł). Nie ma innych ograniczeń. Nie rozumiem dlaczego Pekin i rząd Hongkongu musi wprowadzić prześwietlanie. Oni powinni uwierzyć, że Hongkończycy mają mądrość i kompetencje by wybrać szefa rządu w demokratycznych wyborach” – powiedział Eric Li, członek kanadyjskiej grupy wspierającej okupację Central.

Benny Tai Yiu-ting, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Hongkong (HKU) i organizator protestu, powiedział że wzruszony jest słowami Li, świadczą one bowiem o ciągłej trosce o miasto hongkońskich emigrantów, i wierzy że więcej emigrantów przyłączy się do wsparcia ruchu.

Zdjęcie: SCMP Sam Tsang. Mannie Lin (od lewej) wraz z Benny Tai rozmawiają on-line z kanadyjskimi aktywistami.