Zbliżenia – Maria Cordero

[vc_row][vc_column][vc_empty_space][vc_single_image image=”15166″ img_size=”640×370″ add_caption=”yes” alignment=”center” style=”vc_box_rounded”][vc_column_text]Hong Kong Magazine, 27 październik 2011

Piosenkarka, aktorka i prezenterka programów kulinarnych Maria Cordero, lepiej znana jako “Gruba Mamuśka”
jest stałym elementem na scenie rozrywki. Makaonka¹ z pochodzenia opowiada Yannie Chan z Hong Kong Magazine o pracy jako kulis (tragarz, często emigrant wykonujący ciężkie prace), jak utrzymać męskie serce i jak to jest mieć raka.

Przyjechałam do Hongkongu gdy miałam 10 lat. Jestem najstarszą córką i dostawałam 30 centów dziennie by gotować dla 9 osób.

Jednego dnia mój ojciec odszedł (umarł) i moja mama powiedziała: “Maria, czy wiesz że musimy płacić rachunki za prąd?” Miałam 11 lat. Ona się uśmiechnęła i dała mi rachunek, po czym odeszła. Zapytałam się sąsiadów co powinnam zrobić, a oni mi powiedzieli, że muszę pójść do pracy.

Nie czułam się rozgoryczona. Ona musiała dać mi rachunek, ponieważ jestem najstarsza. W tym szczególnym momencie rzeczy się zmieniły i dorosłam.

Nie mogłam legalnie pracować, więc córka sąsiadów pożyczyła mi swoje ID (dowód) i pracowałam pod jej nazwiskiem przez wiele lat.

Jedną z prac było noszenie worków z ryżem.

Uczyłam się jak być twardą wsród kulisów, którzy nawet nie pomagali mi zarzucić worków na ramiona. Musiałam przeklinać i krzyczeć by mnie szanowali. Przedtem, gdy kłóciłam się z ludźmi, moja krtań się zamykała i płakałam.

Gdy mnie odkryto to było jak w “My Fair Lady.” Nałożyli na mnie makijaż. Kazali mi nosić szpilki. Moim jedynym celem było nie wracać do starego życia.

Została nagrodzona Medalem Honoru przez rząd Hongkongu i zdobyłam wiele nagród w śpiewaniu. Lecz jeśli one ulegną zniszczeniu, po prostu je wyrzucę. Pozostaną w mojej głowie.

Miałam przyjaciela, który miał podświetlony każdy medal na ścianie. Powiedziałam, “Jezus Chrystus, jeśli ciągle pamiętasz te złote lata i jednego dnia zejdziesz ze sceny, będziesz skończony”.

On popełnił samobójstwo.

Mogę po prostu rozmawiać o wszystkim. Jeśli chcesz gadać o cukrzycy, nie ma sprawy. Rozmowa o starszych osobach? Znam je, w mojej rodzinie są 32 osoby. Moja teściowa ma 89 lat, a najmłodsza wnuczka 3 lata. Przeszłam wszystko. .

Mam kulinarny program w Chinach. Jadę tam raz na trzy miesiące na 3 dni. Gotuję 31 dań każdego dnia przed publicznością. Odpowiadam na pytania i rozwiązuję problemy ludzi gdy gotuję.

Zrobiłam chrupiącą wołowinę w płatkach (crispy beef jerky) dla mojego męża, ponieważ on lubi wołowinę a w sklepach kupić mozna tylko chrupiącą wieprzowinę. Udało mi się pracując do 2 nad ranem wczoraj. Jeszcze o tym nie wie.

Nigdy nie pytałam się męża gdzie jest, co robi, o której wróci do domu i z kim jest. Jesli jestes kobietą sukcesu, nigdy nie używaj “My”. Po prostu zadzwoń do niego i powiedz, że go kochasz. Pozwól mu poczuć jak ważny on jest dla ciebie.

Nieważne jak późno wracam do domu, budzę go tylko po to, żeby czekał na mnie w drzwiach.

Oczywiście mogę zadbać o siebie. Jesli kochasz go zbyt mocno i pozwalasz mu spać, mylisz się.

Meżczyźni kochają opiekować się kobietami. Jesli niepotrzebujesz jego opieki, uwierz mi, kto inny będzie.

W czasie mojego pierwszego małżeństwa robiłam wszystko. Polerował jego buty. Prasowałam jego koszule. A na koniec on powiedział, że to była potworna kontrola, kontrola wszystkiego od chusteczek do butów, które ubierał. Ha! Gdybyś powiedział mi wcześniej, nie robiłabym tak dużo.

Rak został znaleziony w mojej macicy tego roku. Czułam się wściekła na początku. Dlaczego ja? Lecz zgadując, jeśli jesteś kobietą i nie urodziłaś syna, urodzisz coś innego.

Mój może obiecał mi, że jeśli przeżyję operację, poślubi mnie ponownie. W chwili, w której się obudziłam, powiedziałam do niego, “Hej! Powiedziałeś, że mnie poślubisz raz jeszcze!

Pojechaliśmu do Las Vegas by odnowić nasze śluby. Przed samym ślubem, nie widziałam swojego męża i on nie wiedział co będę miała na sobie.

Weszłam i on był taki przystojny, Mój mąż powiedział, że ponownie się narodziłam po operacji. Powiedział, “Zacznijmy nowe życie razem”. Plakała mocno.

Kiedy byłam młoda, chciałam najpier samochód a później dom. Teraz widzę świat inaczej. Nie ważne ile domów masz, śpisz tylko na połowce łóżka.

Jako prezenter, moi szefowie są ludźmi, którzy mnie rozpoznają. Jestem starszą kobietą. Nie skończyłam nawet podstawówki. Lecz czuję dużo miłości i bardzo za to im dziękuję.

Kocham Hongkong, Narzekasz na system medyczny? Jest jeden z najlepszych. Kontrola na granicy jest najszybsza. Jeśli pojedziesz gdziekolwiek indziej, mój Boże, nie wiem co oni do diabła robią!

Mój mąż miał wypadek i był w szpitalu przez 6 dni i to tylko kosztowało 600 dolarów (240 zł). To uratowało jego życie! (Mieszkańcy Hongkongu za leczenie w szpitalu publicznym płacą 100 dolarów tj. ok. 40 zł dziennie i nie muszą odprowadzać składek zdrowotnych. Przyp. BB).

Jeśli mieszkasz w Hongkongu dłużej niż 10 lat, twoje życie jest piękne.

¹ – W języku polskim mieszkańcy Makau nie posiadają swojej nazwy. Użyte tutaj określenie “Makaonka” dla mieszkanki Makau, czy “Makaończyk” dla mieszkańca Makau jest samowolnym tworem choć zgodnym z regułami obowiązującymi w języku polskim.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]